ABD-Endonezya ortak savaş oyunları, Hint-Pasifik’te gerilim yükselirken 14 ülkeye yayılacak

Ordu, Birleşik Krallık, Avustralya, Japonya, Malezya, Singapur ve Kanada’dan askerlerin 1-14 Ağustos tarihleri ​​arasında Garuda Shield 2022 tatbikatlarına katılanlar arasında olacağını söyledi. Savaş oyunlarının 16. baskısında diğer disiplinlerin yanı sıra gerçek atış tatbikatları, özel harekat ve havacılık bileşenleri yer alacak.

Analistler, hareketin Endonezya’nın askeri işbirliğinde ABD’ye Çin’den daha yakın olduğunu işaret ettiğini söylüyor.

Geçen yılki Garuda Kalkanı, iki ABD Ordusu tümeni – yaklaşık 1.000 asker – ve ABD Ordusunun bugüne kadarki savaş oyunlarının en büyük baskısı olduğunu söylediği Endonezyalı meslektaşlarını içeriyordu.

ABD Ordusu’ndan geçen yılki tatbikatlardan önce yapılan açıklamada, “İki haftalık Garuda Kalkanı ortak tatbikatı ABD – Endonezya Büyük Savunma Ortaklığını sağlamlaştırmaya devam ediyor ve özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesini desteklemek için işbirliğini ilerletiyor.”

Endonezya, bu yılki Garuda Kalkanı’na 14 ülkenin her birinden kaç askerin katılacağı konusunda bir tahminde bulunmadı.

ABD ordusu ve Jakarta’daki ABD Büyükelçiliği, tatbikatlar hakkında hemen bir yorumda bulunmadı.

Güney Çin Denizi anlaşmazlıkları

Endonezya, Çin’in buradaki tartışmalı adaları militarize etmesi ve ABD ile ortaklarının bu iddialara itiraz etmesi nedeniyle son birkaç yıldır askeri faaliyetlerin yoğunlaştığı Güney Çin Denizi’nin güney kenarlarında bulunuyor.
Mart ayında, Çin’in devlete ait Global Times gazetesi, ABD Hint-Pasifik Komutanlığı başkanı ABD’li Amiral John Aquilino’yu Asya-Pasifik’teki Ukrayna krizini kopyalamaya çalışmakla, müttefikleri, ortakları ve bölgedeki diğer ülkeleri bir araya getirmekle suçladı. Çin ile yüzleşmek için.

Global Times’ın yorumları, Aquilino’nun Pekin’in tartışmalı adaları askerileştirmesini vurgulamak için gazetecileri Güney Çin Denizi üzerinde uçağa götürmesinin ardından geldi.

Analistler, Endonezya’nın uzun süredir Güney Çin Denizi’ndeki ABD-Çin anlaşmazlığında taraf tutmaktan kaçınmaya çalıştığını söylüyor.
Ancak, geçtiğimiz yıl Pekin’in, Endonezya’nın Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki bir bölgede ve aynı zamanda Çin’in “dokuz çizgili çizgi” içinde bulunan Natuna Adaları yakınlarına iddialarını zorlama konusunda iddialı olduğunu belirtiyorlar. Çin Denizi.
Kuzey Cakarta Askeri Bölgesi komutanı ve Endonezya Savunma Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Albay Frega Wenas Inkiriwang, Çin’in mevcut davranışının, Natuna çevresindeki güçlerini güçlendiren Endonezya da dahil olmak üzere, ülkeler askeri varlığını artırdıkça bölgedeki çatışma riskini artırdığını söyledi. Adalar.

Ancak Singapur’daki S. Rajaratnam Uluslararası Çalışmalar Okulu’nda araştırma görevlisi olan Collin Koh, Jakarta’nın doğrudan Pekin’i aramasını beklemeyin, dedi.

See also  PlayStation Hayranları Dijital Oyunların Oynanamaz Olduğunu Bildirdi

Endonezya, “megafon diplomasisinden kaçınabilir ve Çin ile Güney Çin Denizi meseleleri konusunda … doğrudan karşı karşıya gelebilir, ancak Pekin’e – ve memleketindeki izleyicilere – ulusal çıkarlarını koruma arzusunu ustaca işaret eden eylemlerde bulunacaktır. “dedi Kook.

Garuda Shield savaş oyunlarının genişlemesini “özellikle dikkate değer” olarak nitelendirdi, “Endonezya, Güney Çin Denizi meselelerini çevreleyen hassasiyetler konusunda sinyal verme konusunda her zaman temkinlidir” ve ABD ve Çin ile olan bağları.

Koh, “Açıkça Endonezya, Güney Çin Denizi’nde dış dengelemeye girerken, bunu çok taraflı savunma diplomasisi açısından itibarını ve etkisini yansıtmak için bir platform olarak kullanmak istiyor.” Dedi.

Frega, Endonezya ve Çin’in bir zamanlar “Keskin Bıçak” adı verilen ortak askeri tatbikatlar düzenlediğini, ancak bunların son tekrarının 2014’te yapıldığını kaydetti.

Şimdi, askeri işbirliği açısından Endonezya’nın açıkça ABD’ye Çin’den daha yakın olduğunu söyledi.

Frega ayrıca Endonezya’nın Japonya ve Avustralya ile uzun süredir yakın askeri bağlarını sürdürdüğünü, bu nedenle Garuda Shield 2022’ye dahil edilmelerinin şaşırtıcı olmaması gerektiğini söyledi.

Ancak ABD gibi Japonya ve Avustralya da Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki eylemlerini son derece eleştirdikleri için, Ağustos tatbikatlarının Pekin’de “rahatsız edici bir şekilde alınmasının” beklenebileceğini söyledi.