Koreograf, telif hakkıyla korunan hareketlerini bir Fortnite ifadesinde kullandığı için Epic Games’e dava açtı

Telif hakkı ihlali iddiasıyla Epic Games’e dava açan profesyonel bir koreograf, şirketin Fortnite ifadesi için dans hareketlerini kaldırdığını iddia ediyor.

Britney Spears, NSYNC, BlackPink ve diğer pop yıldızlarıyla çalışmış bir koreograf olan Kyle Hanagami, “It’s Complicated” emoteinde hareketlerin telif hakkıyla korunan bir rutinden kullanıldığını iddia ediyor. İfadeler, oyun oyuncularının karakterlerinin gerçekleştirmesi için satın alabilecekleri dans hareketleri veya diğer eylemlerdir.

Hanagami, koreografisini 2017’de Charlie Puth’un “How Long” şarkısına yükledi. Fortnite, “It’s Complicated” ifadesini Ağustos 2020’de yayınladı.

Geçen hafta açılan dava, Fortnite’ın sahibi Epic Games’in “Hanagami’ye kredi vermediğini veya Kayıtlı Koreografiye dayalı türev çalışmaları kullanma, görüntüleme, çoğaltma, satma veya oluşturma izni almadığını” söyledi.

Epic Games, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Hanagami’nin avukatı David Hecht, Hanagami’nin orijinal videosu ile “Karmaşık” dans hareketlerini yan yana karşılaştıran ve neredeyse aynı koreografiyi gösteren bir YouTube videosu yayınladı.

Hecht, “İhlalleri bundan daha bariz olamazdı,” dedi.

Epic Games geçmişte benzer davalarla karşı karşıya kaldı. Instagrammer Backpack Kid, Alfonso Ribeiro ve rapçi 2Milly dahil olmak üzere birçok sanatçı 2018’de şirkete dava açtı. Yüksek Mahkeme, söz konusu eserlerin telif haklarına sahip olmadığı için Epic Games’in yanında yer aldı.

Billboard’un bildirdiğine göre Epic Games, yaratıcılara geçen yıl kredi vermeye başladı ve “Renegade” koreografı Jalaiah Harmon da dahil olmak üzere birden fazla yaratıcıdan sonra yaratıcılara viral danslarını kullanmaları için doğrudan ödeme yapıyor.

Ancak Hanagami gibi bazı içerik oluşturucular, Fortnite’ı dans hareketlerini izinsiz veya uygun bir tazminat almadan kullanmakla suçlamaya devam etti.

Dava, Epic Games’i Hanagami’nin koreografisinden kazanç sağlamakla suçluyor, çünkü ifade gerçek paraya mal olan bir oyun içi satın alma.

Oyuncular, oyunu oynayarak veya gerçek dünya parasıyla satın alarak elde edilen oyun içi para birimiyle ifadeyi satın alabilir. Emote, gerçek para biriminde yaklaşık 5 ABD doları tutarındadır. Hanagami’nin avukatları, Epic Games’in ifadeyi mağazasından kaldırmasını ve bundan elde edilen tüm karı Hanagami’ye ödemesini talep ediyor.

See also  After Dominating Fortnite, What’s Next for Team New Age

Hecht, “Epic’in Kyle’ın kayıtlı koreografisini Fortnite Item Shop’ta onun bilgisi veya yetkisi olmadan bir eşya olarak satması temelde adaletsizdir” dedi.

Hecht’e göre, Hanagami “çalışmaları benzer şekilde uygun görülen birçok koreografı savunmak için dava açmaya mecbur hissetti”.

“Telif hakkı yasası, diğer sanatsal ifade biçimleri için olduğu gibi koreografiyi korur” dedi. “Epic bu gerçeğe saygı duymalı ve başkalarının sanatsal yaratımlarını satmadan önce onlara lisans vermeli.”