Andrew Scull’dan Desperate Remedies incelemesi – akıl oyunları | Kitabın

Tson 200 yılda akıl hastası olmak için hiç iyi zamanlar olmayabilir, ama bazı olağanüstü kötü zamanlar oldu. “Çılgınlığınıza” son vermek için tüm dişlerinizi çektirmek, olabildiğince aşırı görünebilir, ancak 20. yüzyılın başlarında Dr Henry Cotton’un bakımı altında olacak kadar talihsiz olsaydınız, gerçek bir risk vardı. bağırsaklarınız takip edebilir. Kadın olsaydınız, serviksiniz de potansiyel bir kurbandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hayatta kalma garanti edilmedi, kimse iyileşmedi ve yaşayanların yaşam kalitesi ciddi şekilde azaldı.

İnsülin kaynaklı koma tedavisini ve sık sık elektrik şoku tedavisi uygulamasını (günde birkaç kez) geçerek birkaç yıl ileri sararsanız, lobotomi yapmak için değiştirilmiş bir buz kıracağı kullanan Dr Walter Freeman’dan da kaçınmak isteyebilirsiniz. Tek seansta 20 hasta. Parası yetenlerin psikanalize yönelmeleri belki de pek şaşırtıcı değil – çoğu zaman acı verici ama çok farklı bir şekilde.

Andrew Scull’un ABD’de son iki yüzyıldaki akıl hastalığının hikayesini anlatan kitabına aşırılıklar ve umutlar hakim. Titizlikle araştırılmış ve güzel yazılmış ve üzücü içeriğe rağmen zaman zaman komik. Bu ciddi bir akıl hastalığının öyküsüdür – şizofreni, bipolar bozukluk, şiddetli depresyon – ve mutlu son yoktur. Ancak psikiyatristler arasında nedenleri anlamak, çareler bulmak ve açıkçası hastaları yönetmeyi kolaylaştırmak için önemli ve çeşitli çabalar vardır.

Her tıp profesyoneli dalgası, bu anlaşılması zor hedeflere ulaştıklarını düşünüyor gibi görünse de, büyük ölçüde hayal kırıklığına ve çoğu zaman rezil olmaya mahkûmdurlar. Bazen egoları fikirlerinden çok daha yükseğe uçar, ama belki de bu insan doğasıdır ve belki de gereklidir. Hırs ve hatalar olmadan, asla çok şey başaramazdık. Bazıları için neredeyse çılgınca bir başarı umudu vardır, ancak hastaların yararına mı yoksa kişisel yüceltme için mi olduğu her zaman net değildir.

See also  Oyun İncelemesi: 'Winter Ember' - HorrorFuel.com: İncelemeler, Derecelendirmeler ve En İyi Korku Filmleri ve TV Şovları Nerede İzlenir

Akıl hastalığının biyolojik temellerini açıklama girişimi, bu deneylerin çoğunu yönlendirdi. Bunlar ortaya çıkarılabilseydi, o zaman psikiyatristler gerçek doktorlardı ve gerçek tedaviler bulunabilirdi. Ancak bu bağlamda, “son teknoloji” tedavilere ya da sadece korkunç bakıma kaptırılan hastalar pek insan gibi görünmüyor – Scull’un acı verici ve merhametli bir şekilde farkında olduğu bir şey. Çoğu zaman onlar kadındır ve harcanabilir olarak kabul edilmiş görünmektedirler.

Bir sosyolog olarak Scull, psikiyatri ve psikiyatristlere tamamen sempati duymaz. Onları esirgemediği doğru ve kitap sona ererken, şu anda baskın olan biyolojik paradigmadan daha fazlasını kucaklayan daha geniş bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı tutkuyla yazıyor. Hakim teşhisler ve bunların farmakolojik tedavilerle bağlantıları konusundaki analizi şüphecidir, ancak aynı zamanda bazı ilaçlar ve modifiye edilmiş EKT tarafından sağlanabilecek semptomların hayati derecede rahatlamasını da kabul etmektedir. Dikkat, dürüstlük, alçakgönüllülük ve hepsinden önemlisi anlayış ister.

Bu kitap bitmemiş bir hikaye ve devamında ne olacağını bilmek istiyorum. Şimdiye kadar gördüğümüz şey, yol boyunca dağılmış birçok zayiatla birlikte bir duygu hız treni. 20. yüzyılın başlarındaki tedavileri ve iltica koşullarını okurken dehşet içinde geri çekilmek kolaydır, ancak kendi standartlarımıza göre yargılıyoruz ve kendimizi geleceğinkilerle yargılayacağız. Akıl hastalığı, kendimizde ve başkalarında hepimizin korktuğu bir şeydir ve bunu yaşayanlar, uzmanlarla olan etkileşimlerinde genellikle güçsüzleşirler. Şu anda geçmişte olduğundan daha fazla nezaket gösterdiğimizi umarız, ancak Scull daha gidecek çok yolumuz olduğunu söylemekte haklı.

Rebecca Lawrence bir danışman psikiyatristtir. Desperate Remedies: Psychiatry and the Mysteries of Mental Illness, Allen Lane (25 sterlin) tarafından yayınlandı. Guardian ve Observer’ı desteklemek için kopyanızı şu adresten sipariş edin: Guardianbookshop.com

See also  Zalim Kral ve Büyük Kahraman İncelemesi (PS4)