PlayStation Hayranları Dijital Oyunların Oynanamaz Olduğunu Bildirdi

PlayStation hayranları, bazı eski dijital oyunların artık eski konsollarda oynanamadığını bildiriyor. PlayStation, eski platformlarını yıllar içinde nasıl sürdüreceği konusunda bir takım endişeleri dile getirdi. 2021’de Sony, PS Vita ve PS3 PlayStation Mağazaları’nı kapatacağını duyurdu ve bu da oyunculardan tonlarca tepkiye yol açtı. Şu anda iki nesil eski bir platform olmasına rağmen, birçoğu zamanla kaybolan tonlarca oyun olacağından endişe duyuyordu. Hayranların sesiyle, Sony kararı tersine çevirdi ve mağazaların öngörülebilir bir gelecekte canlı kalacağını doğruladı.

Bununla birlikte, insanlar kafalarını karıştıran bir sorunla karşılaşıyorlar. Christopher Foose gibi Twitter kullanıcıları PS3 ve PS Vita’daki eski dijital oyunların krono çapraz, Ünite 13ve daha fazlasının artık PlayStation’ın var olmadığı 1969 yılına dayanan “son kullanma tarihleri” var. Reddit kullanıcısı boreellis78, PS Vita kitaplığının tamamının oynanamaz hale getirildiğini bile iddia etti. Buna neyin sebep olduğu belli değil, ancak bununla ilgili bilgi eksikliği kafa karıştırıcı. Buna neyin sebep olabileceğine dair en güçlü teori Kotaku’dan geliyor. Web sitesi, mühendislerin bir işletim sisteminin ömrünün başlangıcını belirleyen keyfi tarihler belirlediğini ve bir hatanın oyunun son kullanma tarihini o tarihe değiştirebileceğini ve platformda bir lisans sorununa neden olabileceğini kaydetti.

Sony henüz durum hakkında yorum yapmadı, ancak umarım yakında çözülür. Bununla birlikte, bu sadece dijital oyunların sürdürülebilirliği için daha fazla endişeye neden oluyor. Bu muhtemelen şu anda yalnızca bir azınlığı etkilese de, bunun gibi sorunların bir gün daha modern, ilgili bir konsolu etkilemesi söz konusu değil. PlayStation ayrıca yakın zamanda, kullanıcıların farklı abonelik katmanlarında farklı PlayStation platformlarından eski oyun kitaplığına erişmesine olanak tanıyan yeni PlayStation Plus revizyonunu duyurdu. Birçoğu, hizmeti Xbox’ın Game Pass hizmetiyle karşılaştırdı.

See also  Sniper Elite 5 Zooms In On Key Features In Latest Trailer For PS4, PS5 Sharp-Shooter

Bu sorundan etkilendiniz mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin veya bana ulaşın Twitter @Cade_Under.