Coke’un yeni ‘Pixel’ aroması ilk olarak Fortnite’da ortaya çıktı

Coca-Cola’nın kıdemli strateji direktörü Oana Vlad, CNN Business’a bir e-postada “Coca-Cola Zero Sugar Byte, pikselin soyut tadını somut hale getiriyor” dedi. “Byte”, şirketin dijital deneyimlere odaklanan Coca-Cola Creations bölümünden çıkan ikinci lezzet.

O halde, müşterilerin pikselden ilham alan içeceği ilk kez görmelerinin gerçek dünyada değil, Fortnite video oyununda olması uygun.

Amerika Birleşik Devletleri’nde önümüzdeki aya kadar satışa çıkmayacak olan ürün, Mart ayı sonlarında oyun içinde oluşturulan Pixel Point adlı bir adada dünya çapında ortaya çıktı. Oraya gelen oyuncular, klasik bir cam kola şişesinin içinde geçenler de dahil olmak üzere farklı mini oyunlar oynayabilirler.

Coca Cola (KO) ayrıca “Byte”ı, insanların dijital avatarlarının sanal bir dünyada birbirleriyle etkileşime girdiği bir dünyaya atıfta bulunan “metaverse’de doğan ilk Coca-Cola aroması” olarak tanımlar.
Durum böyle olabilir, ancak kola da dahil olmak üzere içecek markaları uzun süredir doğrudan oyunculara reklam veriyor. Red Bull yıllardır e-spor dünyasında faaliyet gösteriyor, Monster Energy, Death Stranding oyununda belirgin bir şekilde ortaya çıktığında dalgalar yarattı ve PepsiCo (PEP) hatta oyuncular için özel olarak Mountain Dew Game Fuel adlı bir ürün geliştirdi.

Vlad, “Oyuncuların oynadığı alanlarda bulunmanın önemli olduğuna inanıyoruz,” dedi ve “Coca-Cola’nın uzun süredir oyun topluluğunu desteklediğini” belirtti. Şirketin video oyunu geliştiricisi Riot Games ile bir ortaklığı var.

İçeceğin Fortnite ilk çıkışı, markaların ürünlerini doğrudan oyunculara pazarlamak için video oyunlarını nasıl kullandıklarının bir başka işareti.

Gıda markaları harekete geçiyor

Mintel’in yiyecek ve içecek direktör yardımcısı Caleb Bryant, konu oyunculara yönelik reklamcılık olduğunda atıştırmalık üreticilerinin “kesinlikle yeterince temsil edilmediğini” söyledi.

Ama bu değişmeye başlıyor. Cap’n Crunch için sanal reklam panoları birkaç oyunda ortaya çıktı. Roblox’ta öğle yemeği logoları görünüyor. Heinz sponsorluğunda dinlenme alanları Call of Duty’de bulunabilir.

See also  What to expect, rumors and leaks, IO's plans, and more

Hâlâ erken ama gıda üreticileri bu stratejinin büyük bir artısı olduğunu düşünüyor.

Kraft Heinz (FARKLI)Heinz baharatları, Lunchables, Oscar Mayer ve diğer markaların sahibi olan şirketin ABD Büyümeden Sorumlu Başkanı Sanjiv Gajiwala, oyunculara nasıl reklam verileceği konusunda daha bilinçli düşünmeye başladığını söyledi. Geçen yıl, “oyuna daha bilinçli bir şekilde dahil olmak” da dahil olmak üzere “pazarlama dönüşümümüzün başlangıcı” olarak işaretlendi.

Aralık ayında Heinz, birinci şahıs nişancı oyunu Call of Duty içinde bir reklam kampanyası başlattı. İşin özü şu: Atıştırmalık molası vermek, oyuncuları rakipler tarafından saldırmaya açabilir. Böylece Heinz, sanal dünyada oyuncuların avatarlarının hızlı bir ısırık alırken saklanabilecekleri güvenli noktalar oluşturmak için oyunun tasarımcılarıyla eşleşti.

Aynı zamanda, Lunchables, çocuk oyun platformu Roblox içinde markalı bir oyun başlattı.

Gajiwala, “Oyun oynamanın daha yaygın olduğunu ve günümüz kültürünün önemli bir parçası olduğunu anlamak bizim için gerçekten önemli” dedi.

Gajiwala, oyunun alaka düzeyinin kanıtı olarak Microsoft’un Call of Duty, Candy Crush, World of Warcraft ve daha fazlasının yaratıcısı Activision Blizzard’ı satın almasına işaret etti. Teknoloji şirketi, Activision ve tartışmalı CEO’su zehirli bir çalışma ortamını teşvik etmekle suçlanmasına rağmen, Ocak ayında oyun firması için yaklaşık 70 milyar dolar ödeyeceğini duyurdu.

Microsoft’un satın alınması bulmacanın sadece bir parçası. Bir oyun endüstrisi analitik şirketi olan Newzoo’ya göre, küresel olarak, abonelikler ve uygulama içi satın almalar dahil olmak üzere oyunlara yapılan tüketici harcamaları 2021’de 180,3 milyar dolara ulaştı. Newzoo, harcamaların 2024’te 218,8 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

Ve daha fazla para harcayan sadece mevcut oyuncular değil, aynı zamanda daha fazla insan oyuncu oluyor. Newzoo’ya göre, son altı ayda bilgisayar, konsol veya mobil cihazlarda oyun oynadığını söyleyenlerin sayısı 2021’de 2020’ye kıyasla küresel olarak %5,3 arttı.

See also  Fortnite chapter 3 guide: Season 2, week 9 quests and how to complete them

Ancak PepsiCo dahil bazı büyük atıştırmalık üreticileri için oyun oynamak buzdağının sadece görünen kısmı.

Metaverse’e hoş geldiniz

PepsiCo medya, spor ve eğlenceden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Adam Harter, oyun geliştikçe gıda devlerinin oyunculara yönelik reklamcılık yaklaşımlarının da geliştiğini söyledi.

“Zaman içinde Mountain Dew gibi bir markaya bakıp ‘Pekala, Mountain Dew bir oyun platformu için en uygun olanıdır. Bu yüzden Mountain Dew, pazarlamaya gideceğimiz ve reklamını yapacağımız marka olacak” diyeceğimiz bir nokta vardı. oyun etrafında” dedi. “Artık böyle yapmıyoruz. Artık neredeyse tüm markalarımız için bu, medya iletişim stratejimizin olmazsa olmaz bir bileşeni.”

Harter, PepsiCo’nun yaklaşık üç yıl önce ciddi olarak oyunculara daha fazla ürün pazarlamaya başladığını söyledi. 2021’de bir oyun içi reklam şirketi olan Anzu ile çeşitli oyunlarda Cap’n Crunch reklamları yerleştirmek için çalıştı. Ayrıca bu sanal alanlarda Doritos, Ruffles patates cipsi ve tabii ki Mountain Dew’in tanıtımını yaptı.

Harter için genel olarak oyunculara daha fazla ürün pazarlamak yeterli değil. PepsiCo’nun da farklı oyuncu türlerine ulaşması gerekiyor.

“Oyun çok büyük bir izleyici kitlesine patladı” dedi. “Bu sadece rekabetçi oyuncularla ilgili değil … Bunu şimdi tüketicilere nasıl ulaştığımız konusunda daha cerrahi bir fırsat olarak görüyorum.”

Ayrıca oyun oynamayı internetin bir sonraki dalgasına giriş noktası olarak görüyor.

Oyun, “metaverse dediğimiz bu yeni fenomene gerçekten sıçrama tahtası” dedi. “Önümüzdeki birkaç yıl içinde insanlar yaşamlarını meta evrende daha günlük olarak yaşarken…