Bir Roblox Oluşturucu Sanal Öğeler Satarak Ayda 90.000 ABD Dolarına Kadar Nasıl Kazanır?

  • Samuel Jordan, Roblox’ta küpeler ve şapkalar gibi sanal öğeler tasarlar ve satar.
  • 2020’de 600.000 ABD Doları olan satışlardan 2021’de 900.000 ABD Doları elde etti.
  • Jordan, herkesin Roblox’ta yaratıcı olarak yapabileceğine inanıyor – 3D modelleme becerisine gerek yok.

Samuel Jordan çılgınca popüler bir moda tasarımcısı. Ancak, 11 milyondan fazla kullanıcı tarafından oluşturulan oyuna ev sahipliği yapan ve Builder_Boy takma adını kullandığı çevrimiçi oyun platformu Roblox’ta değilseniz, muhtemelen onu duymamışsınızdır.

Jordan bugüne kadar platformda en çok satan ürününün yaklaşık 2 milyon birimi, 75 Robux veya yaklaşık 0.94 dolara giden bir çift pırlanta küpe dahil olmak üzere platformda 23 milyondan fazla dijital ürün sattığını söyledi. Insider tarafından doğrulandığı üzere, 2020’de 600.000 $ olan sanal ürün satışlarından elde edilen kârda 2021’de 900.000 $’a yükseldi.

Ancak Jordan her zaman Roblox’ta satılmadı. Aslında, bir genç olarak oynamaya ilk başladığında, bloklu estetik sıkıcı bularak platformu beğenmedi.

Ancak, Roblox’u ilginç yapan şeyin oyunlar olmadığını çabucak anladı. Aksine, takılmak, yaratıcı olmak ve günlük yaşamı simüle etmek için bir alana sahip olmaktı.

Birkaç yıl oynadıktan sonra, bazı arkadaşları bir oyun yapmak için onun yardımına başvurdu. “O zamanlar kazanılacak para yoktu. Oynamak istedikleri şeyleri yaparken eğlenen çocuklardı sadece” dedi.

“O zamanlar öğretici yoktu. Deneme yanılma yoluyla, haritalar, seviyeler ve karakterler yapmak için bina sistemlerini kullanmayı öğrendim” diye ekledi.

Sonraki birkaç yıl boyunca, seviyelerini, haritalarını ve ortamlarını tasarlayacağı diğer oyunlar için komisyon çalışmaları yaptı.


samuel ürdün


Yükselen bir yaratıcı olarak, Roblox’un 2019’da şirketin San Mateo, CA, genel merkezinde barındırdığı hızlandırıcı programında yer aldı. Şirket, dört ay boyunca uzmanlarına erişim sağladı ve oyun fikirlerini geliştirmesine yardımcı oldu.

Jordan daha sonra Roblox’un avatar marketplace programına katıldı ve burada oyuncular için dijital moda aksesuarları tasarlamaya başladı. Roblox, oyuncuların o zamana kadar şirket içinde yaptığı bir şeyi oyuncuların kendilerinin tasarlamasına izin verdiğinde, sanal öğelere olan ilginin 2019’da patladığını söyledi.

Yıllar boyunca oyunlar tasarlarken, en fazla finansal başarıyı sanal moda öğelerinde bulduğunu söyledi. Ayrıca, Roblox aksesuarları serisini başlatmak için Stella McCartney ile ve metaverse moda danışmanı olarak Forever 21 ile çalışarak perakendecinin Roblox pazarına giriş stratejisini planlamasına yardımcı oldu.

Jordan, “Bu benim için gerçekten garip çünkü son birkaç yıldır aynı şeyi yaptığımı ve medyadan ve markalardan ancak şimdi bu kadar büyük bir ilgi olduğunu görüyorum” dedi.

İnsanlar neden sanal öğelere para harcamaya istekli?

Jordan, insanların Roblox hakkında çeşitli yanlış anlamaları olduğunu, bunlardan birinin bunun sadece bir oyun olduğu olduğunu söyledi.

“Roblox bir oyundan farklıdır çünkü sosyal bir platformdur” dedi. “İnsanlarla iletişim kurmaya gidiyorsun.”

Jordan, Roblox’un sosyal yönü, insanların dijital olarak tanıştıklarında, oyuncuları nasıl göründüklerini tasarlamaya teşvik eden sözsüz yüz ifadeleri de dahil olmak üzere birçok iletişim ipucunu kaybetmeleri anlamına geldiğini söyledi.

“Bu, büyük ölçüde bir kendini ifade etme biçimidir” diye ekledi.

Jordan, kreasyonları üzerinde beyin fırtınası yapmak için trendlere atlamaktan kaçındığını ve bunun yerine avatarını, etrafındaki alanı ve kendisini ve diğer oyuncuları nasıl daha iyi temsil edebileceğini düşündüğünü söyledi.

“Platformda küpe yapan ilk yaratıcı bendim. İnsanlar sadece ‘Roblox karakterlerinin kulakları yok. Küpe istemezler’ diye düşündü” dedi. “Pekala, bir oyuncu olarak, bu bir süredir istediğim bir şeydi.”

Kasım 2021’deki son yatırımcı gününde Roblox, sanal öğelerin gelirinin %25’ini temsil ettiğini söyledi. Şirket ayrıca, segmentin yıldan yıla, deneyime dayalı harcamadan daha hızlı bir şekilde %50 büyüdüğünü ve kullanıcıların sanal kimliklerine yatırım yapmayı gerçekten önemsediklerini öne sürdü. Roblox geçen yıl 1.9 milyar dolar gelir bildirdi.

“Kullanmaktan zevk alacağınız bir şey yaratın”

Jordan, onunki gibi sanal öğeler tasarlamak için Blender ve Substance Painter gibi 3B uygulamaların nasıl kullanılacağını bilmek gerektiğini söylüyor. Ancak viral oyunların, tıpkı başlangıçta yaptığı gibi, Roblox’un kendi Studio programı ile tasarlandığına dikkat çekiyor – 3D modelleme becerisine gerek yok.

Jordan, “Yaptığınız iş, ürününüzün ne kadar eğlenceli olacağını belirlemez” dedi. Oyun tasarımı ve moda hakkında bilgi edinmek için çok zaman harcadığını, ancak aynı zamanda gişe rekorları kıran kreasyonların, eğlence için “tüküren” iki arkadaştan gelme olasılığının da yüksek olduğunu söyledi.

Jordan, “Roblox’ta yaratmanın milyonlarca yolu var ve hiç kimse sihirli formüle sahip değil. Bu çok girişimci bir alan” dedi. “Bir fikriniz varsa ve onu yapan başka birini bulamıyorsanız, kendiniz yapın.”

See also  How to Unlock Amy Chao in Roblox Sonic Speed Racer