Çocuklarımın Roblox Bağımlılığının Metaverse Hakkında Bana Öğrettikleri

tarafından ifade edilen görüşler Girişimci katkıda bulunanlar kendilerine aittir.

Bir teknoloji iletişimcisi olarak, işimin ön koşulu, ufukta görünen teknoloji ile uyum içinde olmaktır. Yıllarca perakendede dijital dönüşümü anlattım. Markaların artırılmış ve sanal gerçeklikte hayat bulmasını izlemek büyüleyiciydi. Ve özellikle bir pandemi ışığında, evlerimizin güvenliğinden alışveriş ve ticarete nasıl erişip bağlantı kurduğumuz her zamankinden daha önemliyken.

Bir süredir, varoluştan birkaç yıl sonra olduğu varsayılan merkezi olmayan bir sanal evren olan meta evrenle ilgileniyorum. Daha önce Facebook (şimdi Meta) ve Microsoft, büyük metaverse yatırımları ve konumlandırma duyuruları yaptı. Benim için dijital dönüşümün doğal bir evrimi gibi geliyor. Dijital ve fiziksel ortamlarımızın birleşmesi kaçınılmaz olduğundan perakendecilerin dikkat etmesi gereken bir konu.

İlgili: Tekillik Hızla Yaklaşıyor ve İlk Zamanda Gerçekleşecek …

Ancak son zamanlarda ilginç ve rahatsız edici bir idrake vardım. Metaverse ile kavramsal olarak ortalama bir yetişkinden daha uyumlu olsam da, onu inşa edenler bizim çocuklarımız.

İşte çocuklarımın Roblox bağımlılığının bana metaverse hakkında öğrettiği şey.

1. Gen Z meta veri deposuna sahip olacak

En katı anlamda, kavramsallaştırılmış meta veri deposuna hala yıllar var. Ancak pratikte sanal evrenler çevrimiçi oyunlar şeklinde zaten var ve çocuklarımız onların içinde yaşıyor, sosyalleşiyor ve satın alıyor.

Örneğin Roblox’un günlük 47 milyon aktif kullanıcısı var ve kullanıcıların yüzde 67’si 16 yaşın altında.

Bu, Gen Z’nin satın alma davranışının, bu demografiden katılım ve satışların nasıl dönüştürüleceğine dair verilere sahip olacağımızdan, meta veri deposunun nasıl gerçekleşeceğini büyük ölçüde belirleyeceği anlamına gelir. (Tersine, Z kuşağının çevrimiçi evrenlere maruz kalması, satın alma davranışlarını zaten bilgilendiriyor.)

See also  WowWee® Got2Glow Perileri Markasının Sihrini Yeni Peri Bulucu, Roblox Oyunu ve Daha Fazlasıyla Çarpıyor | Haberler

Bununla birlikte, bu dijital evrenler, video oyunlarının tekrarları veya daha eksiksiz bir merkezi olmayan evren olarak hayat buluyorlar, giderek daha önemli ticaret kanalları olacaklar.

O halde, ortaya çıkan markaların yeni nesil tüketicilerle bir avantajı olacağı mantıklıdır. Nike ve Vans gibi markalar, sırasıyla Nikeland ve Vans markalı bir kaykay parkı inşa etmek için Roblox ile ortaklık kurarak ilk hamle avantajından yararlandı.

Elbette tüm marka aktivasyonları eşit şekilde oluşturulmaz. Roblox Marka Ortaklıkları Başkan Yardımcısı Christina Wootton’a göre, marka aktivasyonlarında özgünlük anahtardır. Wootton, Digiday’e verdiği bir röportajda, “Genel olarak, platformdaki bu aktivasyonlara yönelik vizyonumuz, markaları hayranlarıyla özgün ve yerel bağlantılar kurmaya teşvik etmek ve bu da topluluğumuzun paylaşılan deneyimini onların halihazırda yaptıklarını kesintiye uğratmadan zenginleştirmektir” dedi.

Örneğin NASCAR, 10 günlük bir oyun içi deneyimi başlattı. Popüler bir Roblox oyunu olan Jailbreak’de eşzamanlı oyuncularda yüzde 30’luk bir artış sağladı. Etkinleştirme, 24 milyondan fazla kez ziyaret edildiğinden başarılı oldu. Bu, marka ve platform için karşılıklı bir yükseliş için oyun bağlamında kullanıcı deneyimini geliştirdiğini gösteriyor.

2. Bu sadece oyun oynamak ve hatta ticaretle ilgili değil

Okul çağında bir çocuğun ebeveyniyseniz, çocuklarınızın oyun kulaklıklarının altından kişilerarası çatışmalar yaşadığını duymuşsunuzdur. Pandemi sayesinde çocuklar, en sevdikleri oyunlar bağlamında önemli bir gelişim döneminde sosyalleşmeyi deneyimliyorlar.

Arkadaşlarla sosyal temas noktalarını televizyon ekranlarına getirmenin bir sonucu olarak, oyunlar bağlamında sosyal kanıt önemli hale geldi. Çocuklar, karakterleri için fiziksel bir t-shirt üzerinden bir deriye para harcamaya eğilimlidirler. Çünkü dış görünümler, sosyal çevrelerinin giderek daha fazla var olduğu çevrimiçi bir durum göstergesidir.

Bu sosyal baskı, inanılmaz bir satın alma motivasyonudur. Sosyalleşmenin ekranların arkasında gerçekleştiğini ve beraberindeki tüketici davranışı üzerindeki tüm etkileri takdir edemeyen şirketler, bu önemli demografi ile eskime riskiyle karşı karşıyadır.

See also  Roblox'a sesli sohbet geliyor – TechCrunch

Tüketiciliğin geleceği söz konusu olduğunda bu, işletmeler için ne anlama geliyor? Bu, bu NFT olayında çoğumuzun fark ettiğinden daha fazlası olduğu anlamına gelir – dijital bir alanda sosyal kanıt önemlidir ve dijital nesneler aracılığıyla iletilebilir.

İlgili: Metaverse’nin Nasıl Etkileneceği Hakkında Bilmeniz Gerekenler …

3. Meta verinin nasıl hayata geçtiği konusunda dikkatli olmalıyız

Ne zaman yeni teknolojiler ortaya çıksa, bu teknolojilerin etiğiyle boğuşmak çok önemlidir. Bu, istenmeyen sonuçlar da dahil olmak üzere gelişen teknolojilerin sonuçlarına fütürist bir bakış atmak anlamına geliyor.

Geriye dönüp bakıldığında bunu yapmak kolay, ancak izolasyonculuğa, politik kutuplaşmaya ve ruh sağlığı sorunlarına katkıda bulunan sosyal medya algoritmasının olası sonuçlarına bir göz atmalıydık. Öyle yapsaydık, umarım sosyal medyadan para kazanma için farklı bir model bulurduk.

Teknolojilerin etkileri hakkında derinlemesine düşünmek ve yeni altyapılarla birlikte tüketici güvenceleri oluşturmak, yenilikçiler olarak bizim etik sorumluluğumuzdur. Diğer bir deyişle, insanları içeriğimize nasıl bağımlı hale getireceğimizi anlayacak verilere sahip olmamız, bunun toplum için ve hatta kârlılığımız için doğru yol olduğu anlamına gelmez.

Metaverse ile gelecek nesiller için riskler yüksektir. İnsanları dijital evrenlerle meşgul tutmanın sosyal etkileri hakkında uzun uzun düşünmeliyiz. Ancak, gerçek şu ki, genç nesiller zaten içlerinde yaşıyor.

Bir nesil yeni bir sosyal norm tanımlarken, dinliyor ve etkileşim kuruyor muyuz? Markaların genç nesillerle bulundukları yerde ve gelecekte de buluşmalarının zamanı geldi. Aslında içinde yaşamak isteyeceğimiz harmanlanmış bir dijital ve fiziksel gerçekliği düşünceli bir şekilde inşa etmek için ileri görüşlü girişimciler ve iş liderleri gerekecek.

İlgili: Metaverse: Girişimciler İçin Oyunu Değiştiren Bir İnovasyon