Coca-Cola’nın oyun içi duyurusu Fortnite’ı hem bir reklam hem de metaverse platformu olarak doğruluyor

Oyuncular, gerçek dünyadaki mağaza raflarına ulaşmadan önce Fortnite’ın içindeki bir sonraki Coca-Cola lezzetini deneyimleyebilecekler.

İçecek markasının, sınırlı sayıda oyundan ilham alan Zero Sugar Byte lezzetini bugün piyasaya sürmek için özel yapım bir Fortnite adasını kullanması, Fortnite’ın bir reklam platformu olarak olgunlaşmasının bir başka kanıtıdır ve Coca-Cola’nın Epic Games’in metaverse.

Coca-Cola, Pixel Point Fortnite deneyimini 28 Mart’ta açtı. Alan, dev cam şişeler ve kola kutuları içindeki ortak bulmacalar ve mini oyunlar da dahil olmak üzere Coca-Cola’ya referanslarla dolu neon renkli bir sanal dünyadır. Oyun şirketi Team PWR’nin Fortnite Creative kolu tarafından Coke’un yaratıcı girdileriyle tasarlandı. Coca-Cola’da yaratıcı strateji kıdemli yöneticisi Chase Abraham, “Korkuluklar vardı – marka perspektifinden dikkat etmemiz gerekiyordu” dedi. “Ama onlara çok fazla özgürlük verdik.”

Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games, aktivasyonda doğrudan yer almadı. Bunun yerine Coca-Cola, deneyimi tasarlamak için yalnızca Team PWR ile işbirliği yaptı. PWR gibi şirketler, Coke gibi büyük markalarla ilişkilerini sağlamlaştırdıkça, bu tür bağımsız ortaklık, Fortnite’da, Roblox’taki içerik oluşturucu stüdyolarının yükselişine benzer şekilde, güçlü bir içerik oluşturucu ekonomisinin şekillenmekte olduğunun kanıtıdır.

Team PWR’nin kurucusu Lachlan Power, “Bu, Fortnite deneyimlerinin yükselmesi gibi görünüyor – markalarla çalışmak, onları Fortnite’ın resmi işbirliklerinin yanı sıra Fortnite’a getiriyor” dedi.

Düşük kalorili Zero Sugar Byte’a gelince, bu, Coca-Cola Starlight’ın Şubat ayında piyasaya sürülmesiyle başlayan bir dizi sınırlı sayıda Coke aroması olan Coca-Cola Creations’ın en son yinelemesi. Starlight iddiaya göre uzaydan ilham alan bir lezzetti; Zero Sugar Byte için pazarlama materyalleri bunu “piksel aromalı” olarak tanımlıyor.

Coca-Cola’nın mesajında ​​öne çıkan bir diğer ifade, Zero Sugar Byte’ın “metaverse’de doğan bir içecek” olarak tanımlanmasıydı – bazı uzmanların oyundan çıkacağına inandığı internetin kalıcı ve sürükleyici halefi. Epic Games, yıllardır metaverse inşa etme hedefine açık olsa da, markaları üç boyutlu oluşturma aracı Unreal Engine’in nasıl kullanılacağı konusunda eğiten atölyeler sunacak kadar ileri gitse de, son birkaç yılda hem sosyal medyadan rakiplerin ortaya çıktığını gördü. ve NFT/blockchain alanı. Sonuç olarak, Coca-Cola’nın ilk Fortnite aktivasyonunu bir metaverse oyunu olarak sunma tercihi, Epic’in sanal dünyaya yönelik uzun süredir devam eden iddiasının bir onayıdır.

See also  Where To Find Hunting Rifles in Fortnite Chapter 3 Season 2

Abraham, “Bizim için meta evren, insanların bir araya gelip bunu deneyimleyebilecekleri dijital bir yer anlamına geliyordu” dedi.

Sosyal medya ve influencer pazarlama ajansı Fanbytes’in yaratıcı strateji başkanı Tom Sweeney, “Fortnite içinde etkinleştirerek, güvenli bir yol izlediklerini düşünüyorum, çünkü Fortnite marka açısından güvenli büyük bir oyun” dedi. “Ancak, kritik olarak, oyun oynamanın ve oyundan gelişen ekosistemlerin, metaverse olarak tanıyacağımız şeyin temel parçaları olduğunu kabul ediyorlar.”

Coca-Cola’nın Fortnite’ı etkinleştirme kararı, Epic’in metaverse isteklerini olumlu karşılamanın yanı sıra, oyunun büyük bir reklam platformu olarak gelişini de gösteriyor. Marvel, Balenciaga ve NFL dahil olmak üzere çok sayıda büyük marka 2018’den bu yana parmaklarını Fortnite’a daldırdı, ancak Coke’un katılımı oyunu keşfetmeye daha da fazla ikna edebilir.

“Coca-Cola, son teknoloji olduklarını düşünmediğim markalardan biri; ne oldukları, markalaşmanın altın standardıdır” dedi Sweeney. “Ve böylece, Coca-Cola geldiğinde ve kültürün bu belirli parçasından yararlandıklarını söylediklerinde, bu benim için onu doğruladı – ve kesinlikle diğer markaların bakış açılarından.”

Coca-Cola’nın etkisinden bağımsız olarak, Fortnite’a marka katılımı son yıllarda önemli ölçüde arttı. Coke, Pixel Point deneyimini geliştirmek için Team PWR ile çalışırken, oyuncuların oyun içi marka katılımı konusunda tükenmiş hissetme potansiyelinin çok iyi farkındaydı ve PWR’nin adayı eğlenceli bir deneyim olarak tek başına ayakta tutacak şekilde inşa etmesini sağladı.

Power, “Bizim için nihai hedef, her seferinde benzersiz, otantik bir deneyim sunmaktır ve Coke bu vizyonu bizimle birlikte gördü” dedi. “Yaratıcı bir deneyime sadece bir reklam panosu koymak istemiyoruz; bu işbirliğinin ve sizlerin bu dünyada inşa etmekte olduğunuz deneyimin bir parçası olmak istiyoruz.’”

Sweeney, Fortnite’daki tüketici tükenmişliğinin gerçek bir endişe kaynağı olduğuna inanıyor – ancak oyunun bu aşamasında Coca-Cola gibi büyük bir markanın özellikle endişelenmesi gereken bir şey değil. Şimdilik, Coke gibi bir markanın Fortnite’a dahil olduğunu görmek, özellikle Pixel Point gibi oyuncular tarafından oluşturulan deneyimler yoluyla, şüphecilikten ziyade oyuncular arasında heyecan yaratma olasılığı daha yüksek.

See also  Fortnite Hayran Yapımı Video, Birinci Bölümün En Büyük Anlarını Özetliyor

Sweeney, “Bir marka bir oyunu tanıdığında ve onu meşrulaştırdığında, o oyunun topluluğu için bir gurur kaynağı olur” dedi. “‘Coca-Cola Fortnite’a sponsor oluyor, yani kesinlikle bu diğer oyunlardan daha iyi’ diyecekler.”


https://digiday.com/?p=443769