En yüksek ücretli stajlar: Roblox listenin başında

Glassdoor verilerine göre teknoloji, ABD’deki en yüksek ücretli endüstriler arasında yer alıyor. Bu nedenle, stajyerlerin de teknoloji şirketlerinde en çok kazandıklarını bildirmeleri hiç de şaşırtıcı değil – ancak bu şirketlerin stajyerlerini teslim ettikleri miktar yine de vahşi.


Glassdoor’un 2022 yılı için en yüksek maaşlı 25 stajyerlik listesine göre, Roblox ve Uber, 2022 için ABD’de birinci ve ikinci en yüksek maaşlı stajyerliği sunuyor. Roblox için ortalama aylık maaş 9,667 dolar, Uber için ortalama aylık maaş ise 1 8.333 dolar. Staj için. Teknoloji şirketleri Glassdoor’un listesinde en çok temsil edilen 17 şirketle yer aldı.

Glassdoor’un en yüksek maaşlı stajyerler listesinde dokuz teknoloji şirketi ilk 10’u kırdı ve Capital One ilk 10’daki tek teknoloji dışı firma oldu. Salesforce 4. sırayı aldı, onu Amazon, Meta, Nvidia, LinkedIn, HubSpot izledi ve Expedia Group, bu sırayla. Genel olarak en iyi 25 şirket arasında Google, stajyerlerine aylık ortalama 6.454 ABD doları maaş ödeyerek listede son sırada yer aldı (mütevazı, değil mi?). Apple, Oracle, eBay ve PayPal da rapordaki dikkate değer şirketler.

Roblox’un bu yılki maaşı, Nvidia’nın geçen yıl en yüksek maaşlı stajyerlik yaptığı zamandan teklif ettiğinden ayda 856 dolar daha fazla. Uber, Salesforce, Amazon ve diğer şirketlerdeki stajyerlerin aylık ortalama maaşı da önemli ölçüde arttı. Örneğin Uber, geçen yıla göre ayda yaklaşık 980 dolar daha fazla ödüyor.

Ancak bu, tüm teknoloji şirketlerinin stajyerlerine daha fazla para verdiği anlamına gelmiyor. LinkedIn, Nvidia, Google ve diğer şirketlerdeki stajyerlerin aylık ortalama maaşı geçen yıla göre düşerken, Meta’daki maaş her iki yaz için de 8,000 dolar civarında kaldı. Google, 2021’deki 7.129 dolara kıyasla stajyerlerine ayda yaklaşık 6.454 dolar ödeyerek listenin sonunda yer aldı.

See also  Roblox bookings fall 3% to $631.2M in Q1

Stajyerler ayrıca maaşlı meslektaşlarından daha fazla uzaktan çalışmaya karşıdır. Glassdoor, yaz işleri için uzaktan çalışma hakkında olumsuz konuşan stajyerlerin yüzdesinin geçen yaz %70’e yükseldiğini, 2020 yazında ise yaklaşık %58 olduğunu buldu. Birçok stajyer, uzak bir ortamda çalışanlarla iletişim kurmanın ve bağlantı kurmanın zor olduğunu söyledi.

Glassdoor raporunda, “Hem gözden geçirme duyarlılığına hem de bahsetme sıklığına bakmak için uzaktan çalışmanın, stajyerlerin deneyiminin önemli ve olumsuz bir parçası haline geldiği açık” dedi.