Temyizde Apple, Epic’in Fortnite Davasının Gerçeklerini “Kanıtlamadığını” Savunuyor

fortnite-logo-6399

Apple ve Epic, App Store için ödeme süreçleri konusunda 2020 mahkemesinde mücadele ediyor.

Sarah Tew/CNET

Apple Perşembe günü mahkeme belgelerinde, Epic Games’in temyiz başvurularının geçen yıl ABD Bölge Mahkemesi yargıcı tarafından yapılan yasal hatalara işaret etmediğini savundu. iPhone üreticisi antitröst yasalarını ihlal etmemişti App Store’u ile. Bunun yerine Apple, yargıcın Epic’in davasının gerçeklerini “gösteremediğini”, “gösteremediğini” ve “kanıtlayamadığını” söylediği birçok kez alıntı yaptı.

Apple avukatları şirketin dosyalamasında, “Mahkeme, gerçekler ve yasalara göre Epic’in temyiz başvurusunda sunulan her konuyu doğru bir şekilde kararlaştırdı” dedi. Epic’in App Store’u temelden değiştirmeye çalıştığına dair önceki argümanları tekrarladılar. “Bu itirazlar hem önemli hem de karmaşık olsa da, sorunları çözmek zor olmamalı: Kararlaştırılan gerçeklere kararlaştırılmış emsal uygulamak, Apple için her yerde karar vermeyi gerektirir.”

Epic, mevcut yasal başvurularının ötesinde yorum yapmayı reddetti.

Apple’ın 135 sayfalık dosyalaması, Ağustos 2020’den beri Epic ile verdiği hukuk mücadelesinin sonuncusu. Görünüşte iki şirket, tüketiciler App Store’da para harcadığında kimin ne kadar kazanacağı konusunda mücadele ediyor. Apple savaşıyor App Store’un kontrolünü elinde tutmakiPhone’larının o kadar önemli bir özelliği haline geldi ki, şirketin “bunun için bir uygulama var” diyen reklamlarına çapraz bulmacalarda ve trivia TV şovu Jeopardy’de atıfta bulunuluyor.

Yine de son birkaç yılda Apple’ın App Store’daki kaçak başarısına meydan okundu. Hit çevrimiçi savaş oyunu Fortnite’ı yapan Epic, Apple’ın kontrolünü gevşetmesi gerektiğini savundu. Epic, e-postalarda, mahkeme dosyalarında ve kamuya açık açıklamalarda Apple’ın şu anda izin vermediği bir şeye iPhone ve iPad’de alternatif uygulama mağazalarına izin vermesi gerektiğini söyledi. Epic ayrıca, Apple’ın yalnızca Apple’ın kullandığı App Store’u kullanmalarını gerektiren mevcut kuralı yerine, geliştiricilerin uygulamalarında alternatif ödeme işlemcilerini kullanmaları için serbest bırakması gerektiğini söylüyor. cihazlarında uygulama içi satın almalarda bir azalma.

Daha fazla oku: Apple, Fortnite davasında Epic’i yasal olarak kazandı: Bilmeniz gerekenler

Geçen yıl Eylül ayında, ABD Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, Epic’in davasını yerine getirmediğini söyleyerek büyük ölçüde Apple’ın lehine karar verdi. Yine de Apple’ın ticari uygulamalarını eleştirdi ve “Apple’ın rekabeti makul olmayan bir şekilde kısıtlayan ve tüketicilere zarar veren uygulamalarından geçen ortak konular” dedi. Ayrıca Apple’ın App Store’u, geliştiricilerin müşterilere fiyatlandırmayı nasıl ilettikleri konusunda biraz daha fazla özgürlük sağlamak için değiştirmesini istedi. Apple da çekici.

Bu sırada, Apple, Fortnite’ın App Store’a geri dönmesine izin vermedi çünkü Epic’in geliştirici politikalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Epic sadece Apple’a dava açmıyor. Ayrıca, teknoloji devi ve Android tedarikçisinin, Android tarafından desteklenen cihazlar için Google Play mağazası için sakladığı benzer hükümler nedeniyle Google’a dava açıyor. Samsung’un Galaxy telefonları.

Apple ve Epic Games mahkeme salonunda savaşıyor

Apple CEO’su Tim Cook, geçen yıl Epic’in davasının bir parçası olarak ifade vermeye çağrılmıştı.

Vicki Behringer/CNET

Savaş Royale

Epic’in ve Apple’ın yasal savaşları mahkemelerde oynanırken, dünyanın dört bir yanındaki kanun yapıcılar ve düzenleyiciler dikkat çekti. ABD Kongresi, diğer teknoloji güç merkezlerinin yanı sıra Apple’ı hedef alacak yeni antitröst yasalarını düşünüyor. Bu arada Güney Koreli milletvekilleri, geçen yıl bir yasa çıkardı Google ve Apple gibi şirketlerin, geliştiricilerin uygulama içi ödeme sistemlerini kullanmalarını istemesini yasaklayan bir yasa.

Epic’in çekiciliği Microsoft gibi şirketlerden, Electronic Frontier Foundation gibi kuruluşlardan ve 34 eyalet ve Columbia Bölgesi için başsavcılarApple’ın gücünün dizginlenmesi gerektiğini savundu.

Başsavcı, özetlerinde, “Apple, iPhone’lar için uygulama dağıtımı ve uygulama içi ödeme çözümlerini tekelleştirmeye, rekabeti boğmaya ve yılda neredeyse trilyon dolarlık akıllı telefon endüstrisinde rekabet üstü kârlar toplamaya devam ediyor” dedi. “Apple’ın davranışı, mobil uygulama geliştiricilerine ve milyonlarca vatandaşa zarar verdi ve zarar veriyor.”

Aynı zamanda bir brifing veren ABD Adalet Bakanlığı, Epic ve Apple’ın argümanlarının esası hakkında bir pozisyon almayı reddetti ancak bölge mahkemesinin “özellikle dijital ekonomide etkili antitröst uygulamasını tehlikeye atabilecek birkaç yasal hata işlediğini” söyledi.

Apple’ın itirazını destekleyen şirketler ve diğer kuruluşların, özetlerini önümüzdeki haftaya kadar sunmaları bekleniyor.

Daha fazla oku: Apple, Epic Games Fortnite denemesinde çoğunlukla kazanıyor, ancak ödeme kurallarını kolaylaştırmalı

Apple Perşembe günü yaptığı dosyada, Epic’in uygulama dağıtımı veya uygulama içi satın alma gereksinimleri için “daha az kısıtlayıcı alternatifler kanıtlayamadığını” savundu. Apple, Epic’in önerdiği alternatif uygulama mağazası modellerinin “insan incelemesi eklemesini” veya “uygulama incelemesini üçüncü taraf uygulama mağazalarına bırakmasını” gerektireceğini iddia etmişti.

Başvurusunun sonuna doğru Apple, Epic’in App Store’a katıldığında kabul ettiği geliştirici-lisans programı anlaşmasını gerekçe göstererek, Epic’in avukatlık ücretlerini ödemesi gerektiğini de savundu. Şirket, “Mahkeme, Epic’in Apple’a karşı sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ihlal ettiğine karar verdi” dedi. “Epic, göz ardı etmeyi seçtiği sözleşmenin sade dili altında verdiği kararların bedelini ödemek zorundadır.”

Temyiz sürecinin önümüzdeki yıl da devam etmesi bekleniyor.

See also  How to tame Boars in Fortnite