NATO’nun ‘aşil topuğu’: ittifak gergin Litvanya’da savaş oyunları düzenliyor | Litvanya

ABelarus sınırının yaklaşık 30 km batısında, düşmanın tankları, dikenli tellerden yapılmış derme çatma bir engel yollarını kapatana kadar Litvanya’nın çam ormanlarında hızla ilerliyordu. Önde zırhlı araçtan cıvata kesici taşıyan askerler, yolu açmak için atladı.

Ardından kulakları sağır eden bir patlama. İlerleyen taraf, zafere koşarken, barikatların altındaki kumlu arazide mayın olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmişti. Şans eseri onlar için bu, Rusya ile Kuzey Atlantik ittifakı arasındaki hesaplaşmanın sadece bir kostümlü provasıydı.

Batı Litvanya’daki Pabradė askeri üssünde NATO’nun “Yükselen Griffin” manevrasında hiçbir canlı patlayıcı kullanılmadı. Bunun yerine, hakemler tank komutanlarına araçlarının parçalara ayrılacağını kibarca bildirdiler. Rus düşmanı, Amerikan ve Norveç birlikleri tarafından taklit ediliyordu.

Batılı savunucular bu güneşli Nisan sabahı doğulu bir saldırgana karşı taktiksel bir zafer kazanmış olabilirler, ancak NATO’nun güvenlik mimarisi, özellikle uzun zamandır ittifakın aşil topuğu olarak kabul edilen Litvanya’dan bakıldığında, 2022 baharındaki kadar kırılgan görünmemişti. .

1990’dan beri bağımsız bir cumhuriyet olan üç Baltık devletinin en güneyi, hem doğu tarafında Rusya’nın müttefiki Beyaz Rusya hem de batı tarafında Rusya’nın Kaliningrad bölgesi ile sınır komşusudur. Rus televizyonunda uzmanlar açıkça Kremlin’i, Litvanya’nın Polonya ile kısa sınırı olan “Suwalki boşluğu” boyunca bir askeri koridor oluşturarak Ukrayna’daki savaşı tırmandırmaya ve böylece Baltık’ı diğer NATO müttefik topraklarından ayırmaya çağırdılar.

Litvanya dışişleri bakanı Gabrielius Landsbergis, “Geçen Kasım ayına kadar Rus ordusu NATO sınırlarından oldukça uzaktaydı” dedi. “Artık askeri faaliyet çok yakın. Buna ek olarak, Litvanya, Beyaz Rusya toprakları ile Kaliningrad toprakları arasında yer almaktadır. Bu da bizi, diyelim ki ilginç bir stratejik duruma sokar.”

2016’dan bu yana, Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra, NATO’nun doğu kanadındaki dört üye ülkede “gelişmiş ileri mevcudiyet” savaş grupları konuşlandırıldı: Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya.

See also  New Uncharted Games for PS5 Potentially Leaked by Naughty Dog

Harita

Ukrayna’daki savaş, çok uluslu taburların Romanya, Bulgaristan, Macaristan ve Slovakya’ya gönderilmesiyle ittifakın bölgedeki varlığını daha da güçlendirmesine yol açtı. Litvanya’daki askeri varlığı yaklaşık 1.200 askerden yaklaşık 1.600 askere çıkarıldı ve havalimanlarını hava saldırılarından korumak için kullanılabilecek Alman ordusunun hafif ve mobil Ozelot uçaksavar sistemi gibi yeni donanımlarla donatıldı.

Ancak bu askeri birliklerin işlevi bir “üç tel” işlevi olmaya devam ediyor: Kremlin’deki muhafazakarlara, eski bir Rus imparatorluğunun dönek ayrılıkçı ulusları olarak görebileceklerini işgal etmenin otomatik olarak diğer Batı Avrupa devletleriyle askeri bir çatışmayı tetikleyeceğini hatırlatıyor. Ancak şu anki durumlarında, gelişmiş ileri mevcudiyet birimlerinin er ya da geç aşılacağına dair çok az şüphe var.

Rising Griffin tatbikatında prova edilen senaryo, saldıran kuvvetin devin rolünü üstlendiği bir David v Goliath senaryosuydu. Bir subay, NATO birliklerinin manevradaki önceliğinin, hattı tutmak değil “düşmanı geciktirmek” olduğunu söyledi.

NATO üyeleri Haziran ayında Madrid’de toplanmaya hazırlanırken, Litvanya ve Baltık komşusu Estonya, NATO’yu bölgedeki duruşunu caydırıcılıktan “ileri savunma” dediği şeye acilen değiştirmeye çağırıyor.

Landsbergis, Guardian’a “Rusya ve Beyaz Rusya’da gördüğümüz şey, artık diğer egemen devletlere saldırma niyetiyle tehlikeli bir ülke” dedi. “İki ucu keskin bir kılıç: bir yandan Rusya, Ukrayna’da gerileyen bir bölgesel güç olduğunu kanıtladı. Öte yandan, kendi kayıplarını hiç dikkate almıyor gibi göründüğü için, aşağı inerken hala çok fazla hasar verebilir. Baltık devletlerini, özellikle de coğrafi olarak Rusya için ilginç olanları savunmak zorundayız.”

1997’de NATO ve Rusya tarafından imzalanan siyasi bir anlaşma olan “kurucu eylem”e uygun olarak, Baltık’a kaç Batılı müttefik askerin konuşlandırılmasına izin verileceği ve sınıra ne kadar yakın konuşlandırılabileceği konusunda kısıtlamalar var.

Yedi Avrupa ülkesinden oluşan ve Almanya’nın Bundeswehr’i tarafından yönetilen Litvanya’daki gelişmiş mevcudiyet, her altı ayda bir önemli maliyet ve çabayla döndürülmeli ve her birinden önce yüzlerce aracın karayolu, demiryolu veya hava yoluyla taşınması gerekiyor. değiştirme.

See also  Horizon Forbidden West - Oynanış Fragmanı | PS4 Pro - GameSpot

Almanya ve Birleşik Krallık gibi ülkeler kurucu yasaya bağlı kalırken, Litvanya ve bölgedeki diğer devletler belgenin artık bir anlaşma olarak geçerli olmadığını söylüyor.

Landsbergis, “Rusya’nın yaptıklarından sonra bunu geçersiz sayıyoruz” dedi. “Kabul etmemiz gereken yeni gerçek şu ki, Rusya ile eski güvenlik ortamını oluşturan anlaşmalar artık yok. Buna yeni gözlerle bakmalıyız. Gökyüzünü savunmak, denizleri savunmak ve Baltık devletlerinin topraklarını savunmak için gereken her şeye sahip kalıcı bir askeri mevcudiyet olmalı.”

Estonya başbakanı geçen hafta üç Baltık ülkesine ülke başına 25.000 askere kadar tümenlerle “savaşma yetenekleri” verilmesi çağrısında bulundu.

Kendimize sormamız gereken soru şu: Bu savaştan sonra dünyanın yeni küresel güvenlik mimarisi ne olacak? dedi Landsbergis. “Şu anda sadece Ukrayna’da olanlara tepki veriyoruz. Ama bunun değişmesi gerekiyor. Stratejik terimlerle düşünmeye başlamalıyız.”