Roblox hisseleri düşüyor: Wall Street’in metaverse’deki balayı bitti mi?

GamesBeat Summit 2022, 26-28 Nisan’da oyun liderlerine yönelik en büyük etkinliğiyle geri dönüyor. Burada yerinizi ayırtın!


Dünyanın dört bir yanındaki Fortune100 şirketleri, “metaverse stratejilerini” bulmak için kendi kendini ilan eden Web3 danışmanlarını işe alırken, Roblox’un hissesi bazı ciddi düşüşler yaşıyor. Çocuklar sınıflara ve futbol (futbol!) antremanına döndükçe, genellikle “Covid stoku” olarak etiketlenen olay, “normale dönüş”ü farklı bir açıdan görüyor. Bu arada, risk sermayesi blok zinciri oyunlarına (yalnızca geçen ay 1 milyar dolarlık fon) ve kapak slaydında “Web3 kesintisinden” bahseden hemen hemen her başlangıç ​​satış destesine akın etmeye devam ediyor.

Adidas, The Sandbox’ta sanal araziler satın aldığında ve Bored Apes’in benzerleriyle bir araya geldiğinde ve Nike, RTKFT’yi satın alıp ilk NFT’yi ortaklaşa bıraktığında, Ralph Lauren veya Vans’ın son zamanlarda yaptığı gibi Roblox’ta bir mini dünya başlattığında, 2021’de böyle hissedebilir Ama hata yapma. Roblox, bir mil uzakta, insanların gerçekten zaman harcadıkları ve büyük ölçekte işler yaptıkları bir “metaverse”ye en yakın şey olmaya devam ediyor. Sanal emlak patlamaları ve NFT ponzi şemalarının kaosunda, Roblox’un en son moda kelimeleri ve nakit kapma fırsatlarını takip etmeme stratejisi, uzun vadede kazanmalarına yardımcı olabilir mi?

Roblox geleceğin dijital ekonomisidir, bugün

Video oyunlarından meta evrenin uç noktası olarak bahsederken, çoğunlukla insanların sadece oynamaktan, etkinliklere katılmaktan ve kıyafetlerini sergilemekten daha fazlası için takıldığı bir yer düşünüyoruz. Roblox, yapılandırılmış ve sürdürülebilir bir sanal ekonominin erken bir versiyonuyla işleri daha da ileriye taşıyor. Ürünler ve hizmetler, bunları oluşturmak için araçlar, bunları satmak ve yeniden satmak için bir para birimi ve pazar yeri (geçen yıl gerçek çantadan +4000$’a satılan sanal bir Gucci el çantası), hepsi gerçek işlerin yaratılmasıyla sonuçlandı.

See also  Nike, Roblox'ta 'Airtopia' İnşa Etmek İçin Çocukları Kaydediyor

Aynı zamanda, her yıl %40 büyüyen, daha yüksek yaş demografisini ilk çağın ötesinde çekmeyi başaran (17-24 YO +%51 büyüdü) ve yeni pazarlara girmeyi başaran bir topluluktur – Hindistan ve Japonya +%100’ün üzerinde büyüdü. Roblox Education’ın yakın zamanda piyasaya sürülmesiyle, öğretmenlerin sınıfta kullanmaları için eğitici Roblox deneyimleri sunan geliştiricileri desteklemek için 10 milyon dolarlık bir fon da dahil olmak üzere, platform tüm neslin Roblox’u sadece oyunun değil aynı zamanda çalışmanın da geleceği olarak görmesini sağlayabilir.

Roblox zaten hiçbir zaman yutturmaca peşinde koşmadı

Roblox, düşük performans gösteren tek meta veri deposu değil. Facebook’un Meta, Nvidia, Marvell, Microsoft hepsi serbest düşüşte. Zuckerberg’in Facebook’u Meta olarak yeniden markalandırma duyurusu pazarın dönüm noktasıydı ve belki de tüm ekosisteme zarar verdi. Kısa bir süre sonra, Decentraland’ın sanal para birimi MANA’nın fiyatı fırladı ve sonunda 2.4 milyon dolarlık bir arazi satışıyla sonuçlandı. Sandbox, Softbank’tan 96 milyon dolarlık bir yatırım aldı ve Snoop Dogg’un sanal malikanesinin yanında bir arsa elde etmek için oyun içinde 4.5 milyon dolar harcandı. Axie Infinity, NFT satışlarında 4 milyar dolara ulaştı.

Yine de pratikte, bu dünyalar hala genellikle pahalı bir giriş bileti olan erken erişim sürümlerine (hayalet kasabalar değil) çok benziyor. Son zamanlarda sattığımız rüya bu. Kaçıp eğlenebileceğimiz sanal bir dünya hayali değil, doğru arazi parçasına, oyun varlığına veya pahalı JPG’ye bahse girersek, parayı çekip sonsuza kadar mutlu yaşayabileceğimiz yanılsaması değil. Son zamanlarda, Roblox son 17 yıldır net bir vizyon etrafında tuğla tuğla yenilik yaparken, metaverse etrafındaki anlatı kısa vadeli nakit kapma takıntısı olmuştur.

Roblox’un NFT’lerdeki konumu henüz belirlenmedi

Odadaki fil şudur: Roblox, bazı varlıklarını NFT yapmadan, oyuncuların oyunlara koydukları değeri korumalarına, daha geniş bir ikincil pazara erişmelerine ve hatta (hadi büyük hayal edelim) diğer dünyalar arasında potansiyel birlikte çalışabilirliğe izin vermeden kazanabilir mi?

See also  David Guetta Inside Oyun Platformu Roblox'u Gerçekleştirecek – Billboard

Şimdilik Roblox, platform dışı işlemlerin iddiaları izlemenin ve engellemenin imkansız olduğunu savunuyor. Roblox’un özellikle genç izleyici kitlesi göz önüne alındığında, şirket güvenliği her zaman çok ciddiye aldı (blok zinciri tabanlı dünyaların da öğrenebileceği bir şey).

Yine de Roblox’un NFT’leri platformdan attığı belli değil. Bazı Roblox deneyimleri şu anda dijital öğeleri OpenSeas gibi NFT pazarlarında kullanıma sunuyor. Kesin olan şu ki, şirket denemeye devam ederse – NFT çoğunluğa atlamıyor çünkü metaverse hazır olarak kabul edilen (veya tahmin analistlerini mutlu eden) eklenecek yeni özellik.

NFT meraklıları, Roblox’un oyuncuları kontrol etmek ve ekosistemin içinde kilitli tutmak istediğini ve böylece oyuncular için daha kazançlı bir ekonomiyi önlediğini iddia edecek. NFT şüphecileri, dijital sahiplik gerçek Roblox oyununa gerçek bir değer ve fayda katmadıkça, neden sürdürülebilir bir yerleşik sanal ekonomi görme riskini alıp bir kumar platformuna dönüşme riskini alasın?

Bir sonraki yinelemeler, piyasaların heyecanlanması için yeterli olmalıdır.

Rolbox şimdilik NFT tartışmasına katılmıyor, öyle görünüyor. Bunun yerine, şirket daha önemli cephelerde ilerleme kaydediyor: sadece yatırımcıların değil oyuncuların da umursadığı şeyler. Önümüzdeki aylarda, güncellemeler oyun içi modayı çok daha gerçekçi ve çekici hale getirecek, geliştiriciler yeni yüz animasyonu özelliklerini test edebilecek ve sesli sohbet gelişmeye ve kullanıma sunulmaya devam edecek. İlginç bir şekilde, Roblox, oyuncuların sınırlı sayıdaki öğeleri düşürmesini ve yeniden satmasını da kolaylaştıracak – yani, tümü Roblox ekosistemi içinde NFT olmayan varlıklar.

Roblox CEO’su David Baszucki, “Öz-kimlik, meta evrenin çok önemli bir direğidir” dedi. 14 yaşındaki herhangi bir çocuğa, bu kimliğin blok zinciri üzerine kurulu olup olmadığını umursayıp umursadığını sorun. O zaman, Wall Street ve Silikon Vadisi’nin kendi kendini gerçekleştiren kehanet eğilimlerinin ortasında, şimdilik kimsenin Roblox gibi gelecekteki dijital yaşamlarımıza ışık tutmadığı netleşecek.

See also  Spotify Is Ready To Rock Out In The Metaverse With A Funky Roblox Island

Superunion’da yaratıcı strateji direktörü ve metaverse meraklısı Samuel Grinfeder.

GamesBeat’in inancı oyun endüstrisini ele alırken “tutkunun işle buluştuğu yer”. Ne anlama geliyor? Size haberlerin sizin için ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyoruz – sadece bir oyun stüdyosunda karar veren biri olarak değil, aynı zamanda bir oyun hayranı olarak. İster makalelerimizi okuyun, ister podcast’lerimizi dinleyin veya videolarımızı izleyin, GamesBeat sektör hakkında bilgi edinmenize ve onunla etkileşime girmenin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Üyelik hakkında daha fazla bilgi edinin.