Gamzix’ten yeni Paskalya temalı slot – Avrupa Oyun Sektörü Haberleri

Okuma zamanı: 5 dakika

Pandemi sonrası bir dünyaya girerken, European Gaming, Betting Jobs Genel Müdürü Chris Miller ve Huddle’ın Kurucu Ortağı/Operasyonların EVP’si Mario Zdelican ile iGaming’de işe alımın geleceği ve son dönemden çıkarılması gereken dersler hakkında konuştu. iki yıl.

ICE gibi kişisel sektör şovları bir aradan sonra geri dönüyor. Bunlar hem adaylar hem de işe alım görevlileri için ne kadar önemlidir?

CM: Pandemiden önce ICE gibi yüz yüze gösterilerin çok önemli olduğunu söylerdim. İşe alınan müşterilere ve istihdam amacıyla katılan adaylara tanıtım yapmak için harika bir zaman görevi görürler. Sık sık orada ve sonra çöpçatan olabilir ve başarılı bir sonuç üretebiliriz.

Bu son iki yılda hem biz hem de müşterilerimiz tabii ki onlarsız uyum sağlamak zorunda kaldık. Pandemi sonrası bir dünyada, bir zamanlar hissettiğimiz kadar önemli görünmeyebilirler. Bununla birlikte, ICE ve diğer endüstri gösterilerinde herkesin aynı anda tek bir yerde bulunmasından en iyi şekilde yararlanacağız çünkü bu, Bahis İşleri için işleri anında gerçekleştirme fırsatını temsil ediyor.

MZ: Diğer sektörlerdeki yeteneklerle ve BT topluluğuyla yerel ve küresel düzeyde ilişkiler kurmak, işe alırken büyük önem taşıyor ve bu, pandemi ile ilgili karantinalar sırasında inanılmaz derecede zordu. Çevrimiçi konferanslar şeklinde girişimlerde bulunuldu, ancak ağ oluşturma kısmı hiçbir zaman tekrarlanamadı ve pandemi öncesi seviyelere ulaşmak için mücadele edilemedi.

Yüz yüze gösterilere geri dönmek, adaylarla daha fazla ilişki kurmamıza yardımcı olacak. Büyük yetenek, müstakbel işverenler ve orada çalışan insanlarla ilişkiler kurmak istiyor ve şimdi tekrar seyahat edebildiğimiz için bunu başarmak çok daha kolay. Huddle vizyonunu ve kültürünü ve projelerimizi potansiyel yeni çalışanlara bizzat sergileyerek açıklamak ve göstermek çok daha kolaydır.

See also  Your Daily Asia Gaming eBrief: Taking stock on Japan, Thailand, Macau

Karma çalışma modeli pandemi sonrası bir dünyada varlığını sürdürecek mi ve ne gibi zorluklar doğuruyor?

MZ: Hibrit çalışmanın kalıcı olacağından eminiz. Pandemi boyunca, iş dünyasında muazzam bir değişime tanık olduk – bir zamanlar evden çalışan çalışanlara karşı dirençli olan kuruluşlar, evden çalışmaya ve hibrit modellere açık olmaya doğru dramatik bir değişim geçirdi.

Bu senaryolar için bir oyun kitabı olmadığından, dünyanın her yerindeki kuruluşlar, dağıtılmış işlerle uğraşmanın çeşitli yollarını denemek zorunda kaldı. Kendilerine uygun bir model oluşturmak isteyen şirketler tarafından yapılan çok sayıda düzenlemeyle, hibrit işyerleri çevresinde şimdiden yeni organizasyonel tasarımlar görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda, kesinlikle daha fazla zorluk yaşayacağız, ancak aynı zamanda iyileştirmeler de yaşayacağız. Çalışan refahı ve iş-yaşam dengesinin artık değişimin odak noktası olduğu geleneksel çalışma modellerine uzun zaman önce veda etmiştik. Geleceğin neler getireceğini görmek için heyecanlıyız. Şimdiye kadar öğrendiklerimize dayanarak, önümüze çıkan her şeye uyum sağlamakta sorun yaşamayacağız.

CM: Benim için hibrit çalışma modelinin devam edeceğine şüphe yok. Geleneksel olarak adayların çalışmalarını yürütmek için Malta, Cebelitarık ve Bulgaristan gibi yargı bölgelerine taşınmasını gerektiren şirketlerden bazı tepkiler bekliyorum. Bununla birlikte, adaylar şu anda tamamen uzaktan çalışma veya hibrit bir istihdam modeli sunan şirketlere daha fazla ilgi duyuyor. Tüm pazarı bir kerede tatmin etmek için hiçbir zaman yeterli iGaming yeteneği yoktur. Bu nedenle, işe alım cephesinde kazanan şirketler, işe alım yaklaşımlarında çevik olan ve mevcut piyasa trendlerini benimsemeye istekli olanlardır.

Zorluklar açısından, bir şirket kültürü oluşturmak ve sürdürmek en güncel konulardan biridir. Bazı iGaming işletmeleri, pandeminin ilk günlerinden itibaren uzaktan çalışmaya açık davranarak veya iş modellerinde uzaktan çalışmaya zaten yer vererek bu değişikliklere iyi uyum sağladı. Evden çalışmak ve aynı anda şirket kültürünü beslemek onlar ve iş uygulamaları için doğal hale geldi.

See also  Washington Capitals at Vegas Golden Knights odds, picks, predictions

Buna uyum sağlamakta zorlananlar, geleneksel istihdama geri dönmek için can atıyorlar. Adayların şu anda daha fazla seçeneğe ve esnekliğe sahip olması nedeniyle, bu işletmeler genel olarak pozisyonları doldurmanın daha uzun sürebileceğini göreceklerdir. Çalışma dünyasının son iki yılda değişme şekli, Pazartesi’den Cuma’ya 9-5 modeline geri dönmek isteyenler için süregiden bir meydan okuma olacak.

Dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilecek potansiyel çalışanları işe alabilen işletmeler için ne gibi fırsatlar yaratıldı?

CM: Daha önce coğrafi nedenlerle işletmelerin ulaşamayacağı becerilere ve yetenekli çalışanlara erişmek birçok fırsat yarattı. Bir çalışanın belirli bir yerde bulunması gerektiğine karar verildiğinde, kimin işe alınacağına ilişkin karar, kimin makul bir yarıçap içinde müsait olduğuna veya kimin taşınmaya istekli olacağına bağlıdır. Bu, bir şirketin iş için en iyi kişiyi işe almak yerine, görüştüğü en iyi kişiyi işe alabileceği anlamına gelir.

Küresel yeteneğe açık olanlar için bu sorun ortadan kaldırılmıştır, ancak çalışan ve işveren arasındaki saat dilimindeki farklılıklar gibi dikkate alınması gereken mantıklı faktörler vardır. Bununla birlikte, dedikleri gibi dünya sizin istiridyenizdir ve bu, günümüzde işe alım söz konusu olduğunda geçerlidir.

MZ: Uzaktan çalışma, dünya çapındaki en iyi yeteneklere ulaşmamıza yardımcı oluyor ve hem işin hem de ürünün büyümesini ve gelişmesini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. iGaming endüstrisinin, içinde faaliyet gösteren start-up’lar gibi sunabileceği çok şey var. Huddle gibi start-up’lar işe alım sahnesinde giderek daha çekici bir olasılık haline geliyor ve şimdi dünyanın her yerinden yeteneklerle çalışma yeteneğine sahibiz. En iyi aday profilleri için fırsatların potansiyelini göstermeye yeni başlıyormuşuz gibi geliyor.

Bu, ABD ve Latin Amerika gibi gelişen pazarlarda deneyimli personelin işe alınmasına izin veriyor mu?

See also  Destiny Girl Huntress Tier List for May 2022

MZ: iGaming endüstrisi, yetenek için hiçbir zaman şimdiki kadar talep görmedi – endüstri uzmanlığı eksikliğinden muzdarip. Bu çoğunlukla ABD ve LatAm pazarlarının yanı sıra diğer daha küçük pazarların açılmasından kaynaklanmaktadır. Yetenek, yeni ürün ve hizmetlere olan talep zirvede. Bu nedenle, kutunun dışında düşünmeye çalışıyoruz. Sektörden insanları işe almak ne kadar kolay olsa da, çeşitli sektörlerdeki birçok teknoloji şirketinde, sektör olarak karşı karşıya olduğumuz bazı sorunları çözmüş, mükemmel uyum sağlayan adaylar var. Bu bilgiyi sektör olarak çatımız altına almak büyük bir artı.

CM: Bazı durumlarda, evet, ancak ABD’li müşterilerimizin birçoğunun ofis çalışma ilkelerini sürdürdüğünü görüyoruz. Durum buysa, günümüzün aday liderliğindeki işe alım piyasasının gerçeklerini netleştirmemize rağmen, elbette bunun için çalışıyoruz. Büyük ölçüde mevcut role bağlıdır. Örneğin, müşterilerle görüşmesi gereken bir ticari kişi içinse, ofis tabanlı olmaları, örneğin ofisi yöneten veya gözetimi olan kişiden daha az önemlidir.

Latin Amerika’nın gelişen pazarı için, ülke yöneticileri ve ekipleri iyi bir örnektir, çünkü birçoğu doğal olarak uzaktan görev yapacaktır. İşletmeler kıta genelinde çok fazla şirket kurup ofis kiralamak istemiyor. Bu tür pozisyonlardaki kişilerin uzaktan çalışması ve kendi ülkelerinde ekipler tutması olağandır. Ancak bu, sektörün ilk günlerinden beri böyle olduğu ve şimdi de böyle kaldığı için yeni bir şey değil.