Bu PS5 oyunu şimdiye kadar gördüğümüz en kötü performansa sahip olabilir

PS5’teki Chrono Cross Remaster, en azından oyunun ‘Yeni Grafik Modu’nda, orijinal PlayStation sürümünden daha kötü çalışıyor – PlayStation 5 ile PS One arasındaki 28 yıllık boşluk düşünüldüğünde tuhaf bir başarı.

1999’da Japonya’da PS One’da piyasaya sürülen ancak Avrupa’ya hiç gelmeyen Chrono Cross’un remaster’ı, 30 fps’lik hedef kare hızına ulaşmak için mücadele ediyor ve neredeyse otuz yıllık donanım üzerinde çalışan PlayStation orijinalinden önemli ölçüde daha kötü performans gösteriyor.

Digital Foundry tarafından açıklandığı gibi (yeni sekmede açılır), Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition, savaşlar sırasında 30 fps’den 10 fps’ye kadar çılgınca dalgalanıyor ve bu da sabit olmaktan çok uzak bir kare hızı sağlıyor. Hem PS4 versiyonu için hem de oyun geriye dönük uyumluluk ile PS5’te oynandığında durum böyle, en hafif tabirle bu şaşırtıcı.

Orijinal PS One sürümü, Square Enix’in klasik JRPG’sinin remaster’ından hemen hemen her alanda daha iyi performans göstermeyi başarıyor, tabii ki durum böyle olmaması gereken başlık ekranı dışında.

Neyse ki, remaster’ın ‘Klasik’ modu orijinal PS One’ın performansıyla eşleşiyor, ancak PS4 ve PS5’in bu modda oyunu kilitli bir kare hızında çalıştırabileceğini düşünmek isteyebilirsiniz.

30 fps’ye zar zor ulaşan bir kare hızı ve günümüz standartlarına göre inanılmaz derecede basit görseller ile Chrono Cross Remaster, PS5 ve PS4’teki en kötü performans gösteren oyunlardan biri.

Bu sorun, Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition’ın PS4 veya PS5 sürümleri için ayrılmış değildir. Aynı düşük performans Nintendo Switch’te ve hatta PC’de de mevcut. Bir Titan RTX bile oyunun kararsız kare hızının üstesinden gelemez.

Kabul edilemez bir liman

PlayStation 1 konsolu

(Resim kredisi: Sony)

Chrono Cross Remaster’ın performansını savunmak zor, çünkü günümüz standartlarına göre açıkçası eski olan bir oyunun modern donanımda önemli ölçüde daha iyi çalışamaması için hiçbir neden yok. Remaster, yeni grafik modunda bile, görsel yükseltmelerinde tasarruflu – oyun Digital Foundry’ye göre 1080p HUD ile 900p’den 936p’ye çalışıyor – yani yeni bir motor, 4K çözünürlük veya yükler görmüyoruz Burada kare hızını etkileyebilecek süslü görsel efektler.

See also  Arsenal v Man United Player Ratings - Saka MOTM in a great game

Oyunun durumu, Chrono Cross oynamak için bu kadar uzun süre bekleyen ve belki de daha üstün bir versiyon oynamayı dört gözle bekleyen Avrupalı ​​JRPG hayranları için bir hayal kırıklığı olacak. Ne yazık ki, durumun böyle olmadığı açık, ancak yalnızca Square Enix’in gelecekteki güncellemelerle oyunun performansını önemli ölçüde iyileştirebileceğini umabiliriz.