Çinli düzenleyici, dondurulduktan sonra yeni oyunları onaylıyor; oyun hisseleri yükseliyor

Çin’in oyun endüstrisi, teknoloji sektöründe daha geniş kapsamlı düzenleyici sıkılaştırmaya kapıldı. Düzenleyiciler, çocuklar arasında oyun bağımlılığı konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Temmuz 2021’den bu yana ilk oyun grubunun onaylanması, Çin’in oyun sektöründeki ters rüzgarların azalmaya başlayacağını gösterebilir.

Greg Baker | AFP | Getty Resimleri

Çinli düzenleyiciler, geçen Temmuz’dan bu yana para kazanma için ilk video oyun grubunu onayladı ve Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarına zarar veren bir dondurmayı sona erdirdi.

Çin’in en büyük oyun şirketlerinden biri olan NetEase’in ABD’de listelenen hisseleri Pazartesi günü erken ticarette %4’ten fazla yükselirken, canlı yayın şirketleri Bilibili, Huya ve DouYu da sıçradı.

Çin’de şirketlerin oyunlardan para kazanmak için düzenleyicilerden onay alması gerekiyor. Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi, Pazartesi günü 45 maça onay verdi. Ancak NetEase ve oyun devi Tencent’in oyunları listede yoktu.

Tencent ve NetEase, CNBC ile iletişime geçtiğinde yorum yapmayı reddetti.

Ancak onay, potansiyel olarak, Çin’de teknoloji sektöründe düzenleyici sıkılaştırmanın ortasında aylarca süren ters rüzgarların ardından düzenleyicilerin oyun endüstrisine karşı biraz daha olumlu bir görüşe işaret ediyor.

See also  The original 'Forza Horizon' was briefly available to buy on the Xbox store