Roblox CEO’su David Baszucki 2021’de 233 Milyon Dolarlık Düşüş Kazandı

Video oyunu firması Roblox’un en iyi patronu 2021’de toplam 233 milyon dolarlık toplam tazminat kazandı – herhangi bir yönetici için en kazançlı maaş günleri arasında yer alan dokuz haneli bir miktar.

Roblox CEO’su ve kurucu ortağı David Baszucki’nin beklenmedik kazancı, bir önceki yıl 500.000 dolardan düşük olan 136.364 doları içeriyordu. Ancak tazminatının en büyük kısmı hisse senedi opsiyonları şeklinde geldi.

232 milyon dolardan fazla tazminat, Roblox’un uzun vadeli performansına bağlı kısıtlı stok birimlerinden kaynaklanmaktadır. Roblox’un vekil dosyalama notları ödülü, tamamen hak kazanmak için “beş yıllık bir performans dönemi boyunca önemli hisse fiyatı artışı” gerektiriyor.

Şirket, Baszucki’nin maaşının Mart 2021’de 0 dolara ayarlandığını ve hisse planının 2027’ye kadar doğrudan tazminatının tamamını oluşturduğunu kaydetti.

Hisse senedi hibeleri, 2023’ten 2028’e kadar yedi dilime bölünmüştür. Roblox’un 90 günlük ortalama hisse senedi fiyatı, Mart 2023’te 165 dolardan başlayan ve Mart 2026’ya kadar 375 doları aşan belirli hedefleri aşarsa, Baszucki ödül alacak.

Roblox Corp. hisseleri Salı günü itibariyle yaklaşık 49 dolardan işlem görüyordu ve şirket Mart 2021’de doğrudan halka arz yoluyla halka açıldığından bu yana yaklaşık %30 değer kaybetti.

roblox
Roblox’un 2021’de günlük 45 milyondan fazla kullanıcısı vardı.
SOPA Görüntüleri / Gett aracılığıyla LightRocket

Roblox, ücretlendirme komitesinin “Bay Baszucki’nin uzun vadeli çıkarlarını hissedarlarınkiyle uyumlu hale getirecek, önemli ve sürdürülebilir şirket performansı gerektirecek ve kısa vadeli performans elde etmek için kısa vadeli risk almayı caydıracak bir ödül oluşturma niyetinde olduğunu” söyledi.

Baszucki ayrıca, 120.000 dolardan fazla güvenlik harcaması ve charter uçuşlar dahil olmak üzere toplam yaklaşık 200.000 ABD Doları tutarındaki seyahat masrafları dahil olmak üzere diğer tazminat olarak 465.027 $ kazandı.

Baszucki’nin maaş günü, onu, teknoloji sektörünün en önemli isimlerinden bazılarını geride bırakan kazançlarla, ülkedeki en iyi ücret alan yöneticilerden biri haline getirdi.

See also  What is the rarest skin in Roblox Piggy?

Örneğin, Apple CEO’su Tim Cook geçen yıl eve yaklaşık 98 milyon dolar aldı – bu, iPhone üreticisinin hissedarlarından bazı eleştirilere neden olan bir ödeme paketi. Ve Amazon CEO’su Andy Jassy, ​​Jeff Bezos’u şirketin en üst rolünde başardıktan sonra yaklaşık 212 milyon dolar kazandı.

Her iki durumda da, ödeme paketleri büyük ölçüde hisse senedi hibelerine bağlıydı.

Roblox’un platformunun, proxy dosyalamasına göre 2021 mali yılında 45 milyondan fazla günlük aktif kullanıcısı vardı. Şirket, kullanıcı tarafından oluşturulan oyunları barındıran ücretsiz bir hizmet olarak çalışır.