PS5’in Bir Oyunun PS4 Versiyonunu Oynatıp Oynamadığı Nasıl Anlaşılır 2022 İpucu

Bu eğitim, PS5’in Bir Oyunun PS4 Versiyonunu Oynadığını Nasıl Anlayacağınızla ilgilidir. Bu kılavuzu anlamanız için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. umarım bu blogu beğenirsin PS5’in Bir Oyunun PS4 Versiyonunu Oynadığı Nasıl Anlaşılır?. Cevabınız evet ise lütfen bunu okuduktan sonra paylaşın.

PS5’in Bir Oyunun PS4 Versiyonunu Oynadığını Nasıl Anlayacağınızı Kontrol Edin

Destiny 2, Control ve harika Nioh oyunlarına yapılan son güncellemelerden sonra, PlayStation 5 sahipleri kendilerini nesiller arası oyunların altın çağında buluyor. Ancak dikkatli olmazsanız, PS5’inizde nesiller arası bir oyunun PlayStation 4 sürümünü oynamaya başlayabilirsiniz. Korku! Microsoft’un en yeni konsolları Xbox Series X ve S, bir oyunun yeni nesil sürümünü (eğer varsa ve geliştirici ek ücret karşılığında kapatmadıysa) “Akıllı Teslimat” adı verilen otomatik bir işlemle sunar.

Bu, iletişim uzmanlarıyla dolu bir Seattle yönetim kurulu odasında icat edilmiş bir terim olan, işlevleri olmayan bir özellik gibi gelebilir, ancak aslında oldukça kullanışlıdır. Akıllı Teslimatın Microsoft’un iki yeni nesil konsolunun tanımlayıcı özelliklerinden biri olduğu makul bir şekilde tartışılabilir. Ancak, PlayStation’da süreç otomatik değildir. Nesiller boyu var olan bir oyunun PlayStation 4 sürümünü indirmek ve başlatmak çok kolay (Bugsnax, Control veya yakın zamanda yenilenen Nioh 2 gibi).

PS5’in bir oyunun PS4 sürümünü oynayıp oynamadığını nasıl anlarız?

DualSense seçenekleri düğmesi

 • İlk yol, yalnızca ana menüde kutucukları olan oyunlarda kullanılabilir; başka bir deyişle, yakın zamanda yüklediğiniz veya oynadığınız oyunlar. Bu nedenle, kontrol edebileceğiniz oyun sayısında sınırlı olabilirsiniz. Ancak, oyunun hangi sürümünü yüklediğinizi belirlemenin en hızlı ve en net yoludur.
 • PS5 ana ekranınızda kontrol etmek istediğiniz oyun kutusunu bulun. Döşeme vurgulandığında ve oyun arka planı ekranı doldurduğunda, döşeme sırasının hemen altındaki oyun başlığını kontrol edin. Genellikle, oyunun kurulu sürümü önceki nesil konsol için ise, oyun başlığının sonunda “PS4” olacaktır.
 • Bu yeterince açık değilse, oyun kutucuğundayken Seçenekler menüsünü kullanarak oyunun hangi sürümünün yüklü olduğunu da kontrol edebilirsiniz. DualSense denetleyicinizdeki Seçenekler düğmesine dokunun. Bu, dokunmatik yüzeyin sağ üst köşesindeki küçük düğmedir. Bu, kutucuğun yanındaki ekranda bir açılır seçenekler menüsü açacaktır.
 • Genler arası bir oyun oynuyorsanız (yani hem PS4 hem de PS5 sürümlerinde mevcut olan), menüde “Oyun Sürümünü Kontrol Et” seçeneği olacaktır.
 • “Oyun Sürümünü Kontrol Et”i seçtiğinizde, tüm oyun sürümlerinin listelendiği bir alt menü ekranda belirecektir. Sisteminize yüklediğiniz sürümün yanında bir onay işareti olacaktır.
See also  Mavix M5 Gaming Chair with Elemax review — Quality materials and a variety of features combine to form a top-notch chair – GAMING TREND

üç nokta menüsü

 • PS5’inizde bir oyunun PS4 sürümünün kurulu olup olmadığını kontrol etmenin ikinci yolu, ana ekranın altındaki “Oynat” düğmesinin yanındaki üç nokta menüsünden geçer. Burada bulacağınız bilgiler biraz farklı olacaktır.
 • Üç nokta menüsünü açtığınızda, oyunun bir sürümünün listelendiğini göreceksiniz. Bu, oyunun henüz seçmediğiniz sürümüdür. Yani üç nokta menüsünde bir “PS5” listesi görüyorsanız bu, oyunun PS5 sürümünün kurulu olmadığı anlamına gelir.
 • Üç nokta menüsünden bunu seçmek oyunu o sürüme geçirir ve yine “Oynat” düğmesi “İndir” düğmesine dönüşürse, oyunun o sürümü yüklenmez.
 • Seçenekler düğmesi açılır menüsünden farklı olarak üç nokta menüsüne “Oyun Kitaplığı”ndan erişebilirsiniz. Bunu ana ekranın üst çubuğunun en sağında bulabilirsiniz. Oyun kitaplığı, yalnızca ana menüde görüntülenenleri değil, şu anda yüklediğiniz veya satın aldığınız tüm oyunları gösterir.
 • Oyunun her iki sürümü de yüklüyse, istemediğiniz sürümü de kaldırabilirsiniz. Seçenekler düğmesi açılır menüsünden “Sil”i seçmeniz yeterlidir.
 • Oyunun hangi sürümünü kaldırmak istediğinizi seçebileceğiniz bir ekrana yönlendirileceksiniz. Dilerseniz ikisini de kaldırabilirsiniz. Yanında onay kutusu bulunan oyunun sürümü kaldırılacaktır.

PS5 sürümünü indirdiğinizden nasıl emin olunur?

 • Henüz yüklenmemiş oyunlar ne olacak? Neyse ki, üç nokta menüsü size oyunun hangi sürümünü indireceğinizi seçme seçeneği sunar. İlk olarak, ana ekranda ana menünün en sağında bulunan “Oyun Kitaplığı”na gidin.
 • Ardından, yüklemek istediğiniz oyun döşemesini seçin. İlk başta bulamazsanız, Kitaplığın en solundaki düğmeden daraltmanıza yardımcı olabilecek çeşitli filtre seçenekleri seçebilirsiniz. Daha da kolaylaştırmak için oyunlarınızı alfabetik olarak da sıralayabilirsiniz.
 • Kaldırılan oyunu bulduğunuzda, kutucuğu vurgulanmışken DualSense denetleyicinizdeki “X” düğmesine dokunun ve oyun için bir sayfaya yönlendirileceksiniz. “İndir” düğmesinin yanındaki üç noktayı seçin ve menüyü yeniden açın.
 • Oyunun şu anda seçili olmayan sürümlerini göreceksiniz, yani bu menüde görmediğiniz sürüm, indireceğiniz sürümdür.
 • Yani oyunun PS5 sürümünü yüklemek istiyorsanız üç nokta menüsünde bu sürümün çıkmadığından emin olun. Eğer öyleyse, onu seçin. Yüklenecek bir PS5 sürümü olduğundan emin olmak için başka bir sürüm seçmeyi deneyin ve üç nokta menüsünü tekrar kontrol edin.
 • PlayStation 5’in zayıf yönlerinden biri de bunun gibi gerekli bilgileri menülerde gizlemesi. Ancak nereye bakacağınızı öğrendikten sonra, oyunun hangi sürümünü yüklediğinizi öğrenebilir ve gerekirse değiştirebilirsiniz.
See also  Content update for April 30th, 2022 on four mobile games - GoNintendo

Son sözler: PS5’in Bir Oyunun PS4 Versiyonunu Oynadığını Nasıl Anlarız?

umarım bu yazıyı anlarsın PS5’in Bir Oyunun PS4 Versiyonunu Oynadığı Nasıl Anlaşılır?, cevabınız hayır ise bu yazı ile ilgili forum iletişim bölümünden her şeyi sorabilirsiniz. Cevabınız evet ise lütfen bu makaleyi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın.