Web3 dünyasında yaratıcı ekonominin geleceği

Oyun endüstrisi için sırada ne olduğunu öğrenmekle ilgileniyor musunuz? Bu Ekim ayında GamesBeat Summit Next’te endüstrinin gelişmekte olan bölümlerini tartışmak için oyun yöneticilerine katılın. Daha fazla bilgi edin.


Yaratıcı ekonomi, endüstriler arasında inovasyonu teşvik ediyor, iş tanımlarını değiştiriyor ve gelir için devrim niteliğinde yollar sağlıyor. Bu yazılım destekli ekonomi, insanların fotoğraf, video veya müzik yoluyla içerik üreterek para kazanmalarını sağlar.

Yaratıcı ekonomi, pandemi sırasında yalnızca daha da fırlayan, hızla yükselen bir endüstridir: son on yılın teknolojik yenilikleri, endüstrinin olanaklarını güçlendirdi. Ön uçta, TikTok, Instagram ve Cameo gibi farklı platformlar dünya çapında milyarlarca kullanıcıya sahip ve içerik oluşturuculara etkileyici gelir akışları sağladı. İçerik oluşturucu ekonomisinin arka ucunda, Patreon ve Kajabi gibi destekleyici araçlar, içerik oluşturucuların daha iyi içeriği daha kolay üretmesini sağlar.

Son birkaç ay içinde, geleneksel sektörlerde bile sektöre özel sosyal platformlar ortaya çıktı. Örneğin Playhouse, kullanıcıların emlak listelerinin videolarına göz atabilecekleri “Gayrimenkul için TikTok”u başlattı; Hammr, inşaat işçilerinin kendi inşaat projelerini uygulamalarında sergilemelerini sağlar.

Yaratıcı ekonomi, işin tanımlarını değiştiriyor, ancak Web3’ün yükselişiyle birlikte o da dönüşüme uğrayacak.

Değişen iş tanımları

İçerik oluşturucuların içeriklerinden para kazanma konusundaki artan yetenekleri, “işin” nasıl göründüğü konusunda temel değişiklikleri zorunlu kıldı. Bugün bildiğimiz gibi yaratıcı ekonomi, evrimin üç aşamasından geçti:

Aşama 1: Geleneksel ekonomi

En saf haliyle, tek taraflı olarak daha büyük bir organizasyon için çalışmak olarak anlaşıldığı gibi çalışın. Bu tasvirde, çalışanlar yaptıkları işin türü ve nasıl yürüttükleri konusunda çok az özerkliğe sahiptir. Tarihsel olarak, çoğu insan işe bu şekilde yaklaşır.

See also  How a 21-Year-Old Earned Over $1 Million From Roblox in a Year

2. Aşama: Konser ekonomisi

Gig ekonomisi son yıllarda ortaya çıktı ve fırladı. Bu ekonomide, çalışanlar daha küçük, daha kolay yönetilebilir görevleri geçici olarak tamamlayabilirler – yemek dağıtım işçisi olarak çalışmak gibi. Bu çalışma modeli esnekliği ve çalışan özerkliğini iyileştirirken, çoğu işçi hala işverenlerine büyük ölçüde bağımlıdır.

3. Aşama: İçerik oluşturucu ekonomisi

Yaratıcı ekonomi laik bir değişimi temsil eder. Bir yaratıcı ekonomide, yaratıcılar bir ana şirketin işveren olarak hareket etmesini gerektirmez; istedikleri zaman çalışabilirler, istedikleri içeriği üretebilirler ve içeriklerinden nasıl para kazanacakları konusunda tam özerkliğe sahiptirler. Bu yeni mülkiyet yapısı, işveren-çalışan dinamiğinde daha büyük bir güç kaymasının simgesidir. İlk iki ekonomik aşamada, güç neredeyse tamamen işverenin elindeydi. Bu arada yaratıcı ekonomi, içerik oluşturan bireylerin çalışmalarına sahip olma ve onları yönetme gücüne sahip olmalarını sağlar.

Web3 dünyasında yaratıcı ekonomi

Yaratıcı ekonomi ilkeleri – işin mülkiyeti, ademi merkeziyetçilik ve esneklik – Web3’ün ortaya çıkışıyla paralel olarak çalışır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya yeni nesil internete yaklaştıkça, yaratıcı ekonomi ve Web3 arasında artan bir örtüşme görmeyi bekliyoruz. İşte böyle görünebilir:

İçerik oluşturucuya ait içerik ve platformlar

İçerik oluşturucuya ait içerik, Web3 içerik oluşturucu ekonomisinin ilk yinelemesidir. Instagram ve TikTok gibi mevcut sosyal platformlarda, platformun arkasındaki şirket, içerik oluşturucuların ürettiği içeriğin sahibidir. Web3, içerik oluşturucuların yalnızca kendi içerik mevcut sosyal platformlarda değil, aynı zamanda platform içerik üretir ve dağıtırlar. İçerik, sahiplik kanıtı işlevi gören ve içeriğin orijinalliğini doğrulayan NFT’lerin kullanımı yoluyla içerik oluşturucuya ait olmaya ve platformdan bağımsız olmaya başlayabilir.

Gelecekte, içerik oluşturucular platformlar Takipçileri ve içerik kalitesi gibi faktörlere dayalı olarak etkileşimde bulunurlar. Bu, merkezi liderlik veya yönetim gücü olmayan üyelere ait kuruluşlar olan DAO’lar aracılığıyla mümkün olabilir. Sosyal platformun “sahipliği”, içerik oluşturuculara platform üzerindeki alakalarına ve etkilerine göre dağıtılan jetonlarla temsil edilecektir.

See also  Gucci built a persistent town inside of Roblox

Yaratıcı yapımı meta veri deposu platformları

İçerik oluşturucular ayrıca meta veri deposunda önemli bir rol oynayacaktır. katılmanın yanı sıra içinde o, yaratıcılar meta veri deposunun parçalarını kodsuz araçlarla veya teknik arka planla geliştirebilir. Bu, en başta Roblox olmak üzere mevcut oyun metaverselerinde şimdiden şekillenmeye başladı. Roblox’ta herkes video oyunları oluşturabilir ve bunları doğrudan platformda paraya çevirebilir. Yalnızca 2020’de, içerik oluşturucular yalnızca Roblox aracılığıyla 329 milyon dolar kazandı. “Metaverse yaratıcıları”, önümüzdeki yıllarda yaratıcı ekonominin aktif ve karlı bir dikey alanı haline gelmek için büyüyecek.

Yaratıcı ekonomi ile Web3’ün kesişimi henüz yeni ve geleceği belirsiz olsa da, iyi yürütülürse Web3 ahlakı ve gelişen teknolojilerin yalnızca yaratıcılar için değil, bir bütün olarak işin geleceği için büyük etkileri olabilir.

En iyi durum senaryosu: Web3, insanların bugün var olan merkezi üçüncü taraf kuruluşlara bağımlı olmadan doğrudan sahip oldukları işleri üreterek geçimlerini sağlayabilecekleri bir dünya sağlayacaktır.

Nobu Iguchi, Agya Ventures’ın kurucu ortağı ve yönetici ortağıdır.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’tan Daha Fazlasını Okuyun