PlayStation 5: Yeni nesil PS5 konsolu için tüm önemli ayrıntılar

Yeni nesil konsollar resmen PlayStation 5 ve Xbox Series X/S’nin piyasaya sürülmesiyle başladı.

Yeni konsol dalgası teknik olarak Nintendo Switch’in piyasaya sürülmesiyle başlamış olsa da, en son konsol nesli, üç büyük konsol üreticisinin tümü en son sürümleriyle rekabet etmeye başladığında yüksek vitese geçti. Switch, Nintendo’nun konsolda taşınabilir bir hibrit ile bir kez daha benzersiz bir yöne gittiğini görürken, Sony ve Microsoft, PlayStation 4 ve Xbox One’ın yerleşik formülünü geliştirmeye devam etti.

PlayStation 5’in en büyük donanım satış noktası, PS3 ve PS4’te kullanılan sabit disk sürücüsünün yerine katı hal sürücüsünün tanıtılmasıydı. Bu, önemli ölçüde daha yüksek okuma hızlarına izin vererek verilerin çok daha hızlı yüklenmesine izin verdi. PS5 ayrıca PS4’ten daha yüksek özelliklere sahiptir, ancak SDD’nin tüm ekstra terafloplardan ve RAM’den çok daha büyük bir etkisi olabilir.

PlayStation 5 hızlı gerçekler

  • İsim: PlayStation 5
  • Çıkış Tarihi: 12 Kasım 2020
  • Fiyat: 399-499 ABD Doları
  • Satılan Birimler: 19,3 milyon (1 Nisan 2022 itibariyle)

Sony, ilk olarak 2019’da PlayStation 4 konsol serisinin yerini alacak yeni nesil bir konsolu onayladı. Yeni konsol resmi olarak Haziran 2020’de açıklandı ve resmi lansman beş ay sonra 12 Kasım 2020’de yapılacak.

PlayStation 5, lansmanında iki farklı modele sahip olarak PlayStation geleneğini sarstı. Bu modellerin farklı fiyat noktaları ve farklı yetenekleri vardı.

PlayStation 5 Base, Digital Edition sürüm farklılıkları

PlayStation 5 Base Edition, oyunların hem fiziksel hem de dijital kopyalarını çalıştırabilirken Digital Edition, yalnızca PS5 sabit sürücüsüne indirilen oyunların dijital kopyalarını çalıştırabilir.

PlayStation defalarca yalnızca dijital oyun cihazları fikriyle oynadı. Bu tür donanımlarla ilgili ilk deney, 2009’da PSP’nin tescilli UMD’lerini düşüren ve yalnızca dijital oyunları çalıştıran PSP Go ile geldi.

See also  How to transfer your in-game data across devices

PlayStation 5 Digital Edition, oyunların disk kopyalarını çalıştıramaz. Şu anda bunu değiştirmenin bir yolu yok ve bunun yerine kullanılabilecek hiçbir harici disk okuyucu eklentisi yok. Sony’nin PlayStation 5 Digital Edition için bir disk okuyucu yayınlayıp yayınlamayacağı belli değil.

PlayStation 5 denetleyici farklılıkları

PlayStation 5, PlayStation 4’ün DualShock 4’ünün yerini alan DualSense denetleyicisini kullanır. DualSense denetleyicisi, özellikle dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyiciler olmak üzere bir dizi yeni özellik ekler.

PlayStation 5’in DualSense denetleyicisinin dokunsal geri bildirimi, geliştirilmiş gürleme yeteneklerine indirgeniyor. Nintendo Switch’in Joy-Cons’unun “HD gürlemesi”ne benzer; bu, büyük ölçüde kontrol cihazını sallamak için dönen küçük bir motora bağlı bir ağırlığa denk gelen geçmiş gürleme özelliklerinden daha fazla şekilde sallanabilir.

PlayStation 5 DualSense denetleyicisinin uyarlanabilir tetikleyicileri, teknik olarak tetikleyicilerin iki ayrı düğme olarak işlev görmesini sağladıkları için büyük bir fark yaratıyor. Bu tetikleyiciler, oyun geliştiricileri tarafından çeşitli şekillerde hızla kullanıldı.

Uyarlanabilir tetikleyiciler, tetikleyicilerin direncini dinamik olarak artırabilir. Bu, keskin nişancı tüfeğinin ateş etmek için diğer silahlardan çok daha fazla güç uygulanmasını gerektirdiği Resident Evil 8 Köyü’nde görülür.

Ratchet and Clank: Rift Apart, Void Repulser silahıyla bir adım daha ileri gidiyor. Uyarlanabilir tetikleyiciler, tetiğe yolun bir kısmında basmayı kolaylaştırır, ardından oradan basmayı zorlaştırır. Void Repulser, yarım basıldığında Ratchet’i koruyan bir kalkan açar. Daha fazla bastırmak, gelen ateşi geri yansıtan bir patlamaya neden olur. Oyuncu, kalkanı kaldırmak için tetiğe rahatça basabilir ve ne zaman patlamaya izin vereceğini sezgisel olarak hissedebilir.