Şimdi Satın Alınacak En İyi 7 Sanal Gerçeklik Hissesi

VR, meta veri deposunun kâr potansiyeline açılan kapıdır. Metaverse’in küresel pazarı, 2030 yılına kadar 1,6 trilyon dolara ulaşabilir…

VR, meta veri deposunun kâr potansiyeline açılan kapıdır.

Araştırma firması Market Data Centre’a göre, metaverse’nin küresel pazarı 2030 yılına kadar 1,6 trilyon dolara ulaşabilir. Bu tahmini, 2021’deki 62.1 milyar dolarlık pazarıyla karşılaştırın ve metaverse, önümüzdeki sekiz yıl içinde öngörülen bileşik yıllık büyüme oranına veya CAGR’ye sahip, % 45’ten fazla. Roundhill Investments araştırma başkan yardımcısı Mario Stefanidis, “Sanal gerçeklik, sanal dünyalarla ve bu dünyalarda yaşayan kullanıcılarla etkileşim kurmanın en kapsamlı yolu olacağından, meta veri deposu için birincil erişim noktası olacak” diyor. Açıkçası bu, VR’nin geleceğe yönelik muazzam bir potansiyele sahip olduğu anlamına geliyor. Fidelity Investments portföy yöneticisi ve araştırma analisti Matt Drukker, yatırımcılar “çok erken olduğu için henüz VR konusunda özellikle heyecanlı değil” diyor. Ancak bazı yatırımcılar için “çok erken”, belirli bir sektördeki beklentileri aramaya başlamak için mükemmel bir zaman olabilir. İşte şu anda satın alınabilecek en iyi yedi sanal gerçeklik hissesi.

Meta Platforms Inc. (ticker: META)

Sanal gerçeklikle ilgili herhangi bir tartışma, daha önce Facebook olarak bilinen Meta Platformları ile başlamalıdır. Şirket, sanal gerçekliğin ana bileşeni olduğu meta veri tabanına şimdiden 10 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. 2014’te Oculus’u satın aldı. Ve Oculus’un (Meta’s olarak yeniden adlandırıldı) Quest 2 kulaklığı, 8,7 milyondan fazla satışla 2021’in en çok satan VR kulaklığıydı. VR platformlarında lider olan Meta, hem VR’yi kitlelere ulaştırmada hem de ondan para kazanmada büyük bir ilerleme kaydetti. Tabii ki, bu, Meta’nın diğer Big Tech ile birlikte son zamanlarda karşı karşıya olduğu birçok düzenleyici rüzgarı azaltmıyor. Meta’nın VR’ye yeniden yatırım yapması gereken reklam gelirini azaltabilecek azalan Facebook kullanıcı tabanından bahsetmiyorum bile. Bununla birlikte, finansal veri sağlayıcısı Koyfin tarafından ankete katılan 56 analist, Meta’yı hala genel bir “güçlü satın alma” olarak görüyor. Meta, bu yıl 16 Haziran itibariyle %52 düştü, ancak son birkaç aydır bu kayıpları ufalıyor.

Microsoft Corp. (MSFT)

Microsoft, 1990’lı yıllarda, internet devriminin başlangıcında, Windows işletim sistemi ile adından söz ettirdi. Ancak daha yakın zamanda, Haziran 2023’te tamamlanması beklenen Activision Blizzard Inc.’in (ATVI) 68.7 milyar dolarlık satın alınmasıyla şirket, metaverse ve dolayısıyla VR dünyasında rekabet etme niyetini açıkladı. Activision henüz kendi başına metaverse’de önemli bir oyuncu olarak kabul edilmiyor, ancak VR pazarına şimdiden giriş yapan bir oyun şirketi ve MSFT’nin kendisi, bekleyen satın almayı bir metaverse oyunu olarak çerçeveledi. Elbette Microsoft, Hololens 2 artırılmış gerçeklik kulaklığı ile parmaklarını VR platformlarına da soktu. ATVI edinimi, bu teknolojiyi rakiplerin daha da ileriye götürmesine yardımcı olabilir. Koyfin tarafından ankete katılan 47 analist, MSFT’ye ortalama olarak “güçlü satın alma” notu veriyor ve Meta’nın aksine %1 temettü getirisi ödüyor.

See also  Roblox, ifadelerin profil resmi pozları olarak kullanılmasına izin verecek, hayranlar daha büyük değişiklikler talep ediyor

Apple Inc. (AAPL)

Dünya, Apple’ın küresel bir teknoloji liderinin merakla beklenen bir ürünü olan bir VR başlığı üzerinde çalıştığını biliyor. Ancak bu kulaklığın ne olacağını kimse tam olarak bilmiyor. Çıkış tarihinin 2023’e ertelenebileceği ve kulaklığın birim başına 3.000 dolara kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Bu, tüketicileri birim başına 299 ila 399 dolar arasında çalıştıran Meta’s Quest 2 kulaklığından çok daha pahalı hale getirecektir. Apple’ın bu fiyat noktasında rekabet edebileceğine nasıl inandığının cevabı henüz görülmedi. Ancak Apple, MacBook’ları ve iPhone’ları için rakiplerinin karşılaştırılabilir ürünler için talep ettiğinden daha fazla ücret alıyor ve VR kulaklıkları için aynı marka bilinirliği ve müşteri sadakati üzerinden bankacılık yapıyor gibi görünüyor. Hisse senedi araştırma hizmeti 7investing’in baş danışmanı Luke Hallard, Apple’ın “uzayda heyecan verici bir oyuncu olabileceğine” inanıyor. AAPL, son çeyrekte 3,3 milyar dolarlık bir gelir sürprizi ile arka arkaya iki mali çeyrek için hisse başına kazanç tahminlerini geride bıraktı. Ayrıca, Koyfin tarafından ankete katılan 44 analist, AAPL’ye genel bir “güçlü satın alma” notu veriyor.

Nvidia Corp. (NVDA)

Nvidia’nın grafik işleme birimleri veya GPU’ları, VR’yi son derece çekici hale getirebilecek türden yüksek kaliteli grafikler sunar. Bunun nedeni, Nvidia’nın yarattığı GPU’ların tam olarak VR’nin gerçekliğe dayalı grafik simülasyonlarını yönlendirecek olması olabilir. 7investing’in kurucusu ve CEO’su Simon Erickson, Nvidia’nın VR’nin “seç ve kürek oyunu” olduğunu söylüyor. Tabii ki, VR bir yana, Nvidia bir güç merkezidir. Şirketin GPU’ları şu anda pazar payının %83’ünden fazlasını oluşturuyor. Bu, pazar payının yalnızca %17’sine sahip olan rakip Advanced Micro Devices Inc.’den (AMD) çok daha fazladır. NVDA’nın hissesi, 16 Haziran itibariyle son beş yılda %300’den fazla arttı ve bu, bugüne kadarki %47’lik bir kayıpla. Elbette, NVDA’ya sahip olmak için yapay zeka, otonom araçlar ve daha fazlası gibi son teknoloji endüstrilere dahil olması da dahil olmak üzere birçok başka neden var. Yatırımcılar, NVDA’nın zaten zorlayıcı olan yatırım senaryosuna sanal gerçeklik ekleyebilirler. Koyfin tarafından ankete katılan 43 analist, NVDA’yı ortalama olarak “güçlü bir satın alma” olarak değerlendiriyor.

See also  How to play, codes, features, and more

Roblox Corp. (RBLX)

Amerikalı çocukların yarısından fazlasının zaten platformunda olduğu Roblox, metaverse ve sanal gerçeklik uygulamalarının lider üreticisi olma yolunda ilerliyor. Roblox’a aşina olmayan yatırımcılar için şirket, geliştiricilerin kendi oyunlarını oluşturmalarına izin veren ücretsiz bir araç seti sunuyor. Ve en büyük rakibi Microsoft’un Minecraft franchise’ı gibi, Roblox da kullanıcılarının VR oyunları oluşturmasına izin veriyor. Bu, ikisini de VR oyun geliştirmede öncü yapar. Ancak aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla Roblox, Minecraft’tan biraz daha popüler. Minecraft’ın rakibinden üç yıl sonra piyasaya çıktığından beri arayı kapattığını düşünürsek bu şaşırtıcı değil. 2021 mali yılında Roblox, gelirinde yıldan yıla %108 artışla 1,9 milyar dolara ulaştı. 2022’nin ilk çeyreği geliri, 2021’in ilk çeyreğine göre %39’luk bir kazanç gösterdi. Koyfin tarafından ankete katılan 20 analist, RBLX’i genel olarak “satın alma” olarak değerlendirdi.

Unity Software Inc. (U)

Roblox gibi, Unity Software de oyuncuların gerçek zamanlı olarak rekabet etmesine izin veren sanal gerçeklik oyunları yaratıyor. Bununla birlikte, Roblox, yaşlandıkça şirkete iyi hizmet edebilecek, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle topluluklar kurarken, Unity Software, profesyonel tasarımcıların ve oyunların yardımıyla metaverse mimarisini inşa ediyor. Bu, artırılmış gerçeklik oyunu Pokemon Go da dahil olmak üzere zaten başarılı olan birçok oyunu içerir. Bu strateji Unity için iyi sonuç veriyor. Şirket, 2021’de yıldan yıla %44 gelir artışı gördü ve bu yılın ilk çeyreğinde, 2021’in ilk çeyreğine kıyasla %36 artışla üç aylık rekor gelir bildirdi. Unity Software ilk halka arzını veya halka arzını gerçekleştirdi. , Eylül 2020’de, RBLX’in Mart 2021’deki halka arzından altı ay önce. Hisse o zamandan bu yana, 16 Haziran itibariyle yaklaşık %50 kaybetti. Ancak Koyfin tarafından ankete katılan 19 analist, ivme göz önüne alındığında U’yu hala genel bir “satın alma” olarak değerlendiriyor. bu geç çiçek açanın arkasında.

See also  Roblox Shares Surge but Short Sellers Still Abound

Matterport A.Ş. (MTTR)

Sadece 1 milyar dolarlık piyasa değeriyle, konumsal veri firması Matterport, bu listede yer alan açık ara en küçük şirket. Bununla birlikte, Matterport’un boyut olarak eksikliğini potansiyel olarak telafi ediyor. Hisse, Temmuz 2021’de özel amaçlı bir satın alma şirketi veya SPAC ile birleşerek kısa süre önce halka açıldı. Ancak o zamandan beri etkileyici bir gelir artışı gördü ve ilk çeyrekte toplam abone sayısında yıldan yıla %70’lik bir artış bildirdi Matterport, dijital ikizler tasarlıyor; bu, fiziksel dünyanın kopyalarını sanal dünyalarda yeniden üretmek için 3D kameraları ve diğer teknolojileri kullandığı anlamına geliyor. Önümüzdeki yıllarda, bu teknoloji genel olarak metaverse ve sanal gerçekliğin büyük bir parçası haline gelebilir. MTTR, 16 Haziran itibariyle halka arzından bu yana yaklaşık %73 kaybetti, ancak bu, Koyfin tarafından ankete katılan yedi analistin hisseye ortalama bir “al” notu vermesini engellemedi. Aslında, önümüzdeki 12 ay boyunca MTTR için %134’lük bir getiri potansiyeli öngörüyorlar.

Şimdi satın almak için en iyi 7 sanal gerçeklik hissesi:

— Meta Platformları A.Ş. (META)

— Microsoft Corp. (MSFT)

— Apple Inc. (AAPL)

— Nvidia Corp. (NVDA)

— Roblox Corp. (RBLX)

— Unity Software Inc. (U)

— Matterport Inc. (MTTR)

US News’den daha fazlası

Satın Alınabilecek En İyi 7 Stagflasyon Hissesi

Satın Alınabilecek En İyi 7 Video Oyunu Hissesi

1.000 Dolarla Alınabilecek En İyi 7 Hisse Senedi

Şimdi Satın Alınacak En İyi 7 Sanal Gerçeklik Hissesi başlangıçta ortaya çıktı usnews.com

Güncelleme 06/17/22: Bu hikaye daha önceki bir tarihte yayınlandı ve yeni bilgilerle güncellendi.