HyperX Clutch Review: Android ve PC için güvenilir bir kablosuz oyun kumandası

HyperX Clutch Review: Android ve PC için güvenilir bir kablosuz oyun kumandası Bu yılın başlarında CES 2022'de HyperX, Android için ilk oyun denetleyicisi olan HyperX Clutch'ı piyasaya sürdü. Kontrolör, bir Android cihaz ve Windows PC ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu derlemede, daha iyi bir oyun deneyimi için bu gadget'ı düşünürken ihtiyacınız olan tüm bilgileri gözden geçireceğim. - esenlerbocekilaclama

Bu yılın başlarında CES 2022’de HyperX, Android için ilk oyun denetleyicisi olan HyperX Clutch’ı piyasaya sürdü. Kontrolör, bir Android cihaz ve Windows PC ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu derlemede, daha iyi bir oyun deneyimi için bu gadget’ı düşünürken ihtiyacınız olan tüm bilgileri gözden geçireceğim.

HyperX Clutch, bana göre gayet iyi olan bir Xbox stili ve düzeniyle geliyor. Ellerimde tuttuğumda çok sağlam ve rahat hissettiriyor. Dokulu tutamakların, sağlam tutuşu sağlamak için hile yaptığından eminim. Denediğim son Android denetleyicisi, HyperX Clutch’ın neredeyse iki katı bir fiyata mal olan bir Razer Kishi idi. Söyleyecek miyim? Evet, önceki korkunçtu. Kishi ile yaşadığım sorunların hiçbiri, deneyimlerime dayanarak HyperX Clutch’ta olmuyor. HyperX Clutch’ın çok iyi bir ilk izlenimi var. Düğmeler çıtır çıtır, duygusal değil; tetikleyiciler esnektir, kaşındırmaz; D-pad duyarlı, yumuşacık değil.

Denetleyicinin altında, USB, kablosuz (dongle üzerinden) ve Bluetooth olmak üzere üç farklı bağlantı modu için bir anahtar bulunur. Clutch’ı PC’de kullanacaksanız, minimum gecikme elde etmek için ilk iki seçeneğe gitmenizi tavsiye ederim. Debriyajda şarj için bir USB-C bağlantı noktası vardır. Kutuya 3 metrelik bir USB kablosu dahildir; kablolu bağlantı ile gitmeye karar verirseniz yeterince uzun olması gerekir. Joysticklerin tuş başlıklarının dış halkasının da dokulu bir tasarıma sahip olduğunu belirtmekte fayda var – sol baş parmağım joystick üzerinde her zaman inanılmaz derecede istikrarlı bir kontrole sahip. Bu mobil denetleyici, 600mAh pil ile güçlendirilmiştir. HyperX’e göre oyuncular, tam şarjla 19 saat kesintisiz oyunun keyfini çıkarabilecekler. Testim sırasında asla düşük seviyeli bir pil tarafından kesintiye uğramadım. Ayrıca, mevcut pil seviyesini göstermek için ön panelin ortasında dört adet özel LED bulunmaktadır.

Yapı kalitesi sağlam. Genellikle, özellikle üçüncü bir şahıs tarafından yapıldığında, kontrolörlerde tıkırdayan bir ses duymak beni şaşırtmaz. Bu denetleyiciyi, çoğunlukla Android cep telefonum ve tabletim ile günde yaklaşık bir ila iki saat kullanıyorum. Deneyimlerime göre, tüm düğmeler ve tetikleyiciler doğru şekilde kaydedilir ve hiçbir girişi kaçırmaz. En çok oynadığım oyun Dead Cells. Bu oyun, Kabus veya Uzman seviyesinde oynarken inanılmaz derecede zorlaşabilir ve bu da kontrol cihazını zorlu bir teste tabi tutar. Clutch kullanarak Dead Cells oynarken herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Oyun karakterinin tüm hareketleri, kontrolörün neden olduğu herhangi bir yanlış işlem olmadan beklendiği gibi gerçekleştirildi.

Android

HyperX Clutch, ister cep telefonunda ister tablet cihazda olsun, Android’de mükemmel şekilde çalışır. Kolaylık sağlamak için çoğu zaman bir Bluetooth bağlantısı kullanıyorum. Tüm bağlantı modlarının Android için çalıştığını doğrulamak için Type-C kablo ve 2.4GHz ile test ettim ve sonuç tatmin ediciydi. Dead Cells’i ne kadar sevdiğimi tekrar etmeyeceğim ama bu kumanda platform oyunlarıyla gerçekten iyi çalışıyor. Blizzard kısa süre önce (ve nihayet) Diablo Immortal’ı Android, iOS ve Windows’ta kullanıma sunarak bu denetleyicinin testi için mükemmel bir fırsat yarattı.

See also  Two Point Campus Goes Full Hogwarts with Wizardry Course on PS5, PS4

Android cihazımda, cep telefonunu kontrol cihazına bağlı klipsli telefon tutucusuna yerleştirdim. Bu eklentiyi, özellikle uzun kullanımlardan sonra eşit olmayan ağırlık nedeniyle ideal olmayan rahatlıktan dolayı çok sık kullanmıyorum. İlginç bir şekilde, diğer markaların aksine HyperX, telefon klibine bir yaratıcılık ipucu ekledi ve klibi kontrol cihazından ayırıp normal bir telefon tutucu gibi kullanabilirsiniz. Bu küçük yenilik beni etkiledi çünkü eldeki daha az ağırlık nedeniyle genel oyun deneyimini iyileştiriyor. Diablo Immortal’ın HyperX Clutch ile oynanışı tatmin ediciydi ve beklediğiniz gibi bir cazibe gibi çalıştı. Aynı oyun Windows’ta da Clutch ile test edildi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oyundan sorunsuz bir şekilde zevk alabildim.

Ben retro oyunların büyük bir hayranıyım, sahip olduğum tüm android cihazlarda emülatörler kurulu. PPSSPP, DraStic, John NESS ve Pizza Boy GBA’da saatlerce oyun oynadıktan sonra, bu denetleyicinin listemdeki tüm kutuları işaretlediğini söyleyebilirim.

pencereler

Windows’ta, farklı kullanım senaryolarını ayırt etmek ve Bluetooth ile eşleştirmeden zaman kazanmak için onu her zaman USB dongle aracılığıyla bağlı tuttum. Dark Souls, Genshin Impact, Life is Strange, Control, Diablo Immortal ve Rise of the Tomb Raider gibi oyunlar üzerinde kapsamlı testler yaptım. HyperX Clutch, Steam’in yardımı olmadan bu oyunlar tarafından doğrudan desteklenir. Kurulum, Xbox denetleyicisiyle aynı kalır ve düğme düzenini tercihinize göre değiştirmek istemediğiniz sürece herhangi bir ek adım gerektirmez. Ancak, bağlantı türünü değiştirdikten sonra denetleyicinin yanıt vermediğini görebilirsiniz. Örneğin, Debriyaj Bluetooth aracılığıyla cep telefonuma bağlı ve onu Windows’ta kullanmak istiyorum. Bu yüzden dongle moduna geçtim ve kontrol cihazı titredi, bu da dongle’ı bilgisayarımda başarılı bir şekilde algıladığını gösteriyor. Windows’un Bluetooth cihazlarında tanıdığını görebiliyorum, ancak oyunlarda hiç çalışmama ihtimali var. Bunun beklenen bir davranış olup olmadığından çok emin değilim, ancak hızlı geçici çözüm, kontrol cihazındaki ‘ana sayfa’ düğmesine birkaç saniye basarak kapatmak ve tekrar açmak için tekrar basmaktır. Oradan, her şey sadece normale döner. Sürekli olarak Android ve Windows arasında geçiş yapmadıkça kullanıcıyı rahatsız edeceğini düşünmüyorum.

HyperX Clutch Gaming Controller’ın Avustralya’da fiyatı 79$. Bence bu çok rekabetçi bir fiyat ve saygın bir marka ile aynı özellikleri sunan benzer bir ürünü zar zor bulabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi, bir süre önce Android için bir Razer Kishi mobil denetleyicisi için 120 dolardan fazla ödedim ve bunun Clutch denetleyicisinden daha iyi olduğunu düşünmüyorum, ikincisinin daha uygun bir fiyata mevcut olduğundan bahsetmiyorum bile. Ayrıca Clutch diğerinden eksikken Windows oyunlarını destekliyor. Sadece orta boy bir patlamış mısır için para ödemiş gibisiniz ama bunun yerine size ekstra büyük bir kombo verdiler.

HyperX Clutch genel olarak mükemmel bir kablosuz oyun denetleyicisidir. Özellikle bu fiyat noktası için hata yapmak benim için çok zor. Bu, bağlantı için üç yöntemle Android cihazlarda kusursuz çalışan iyi bir denetleyicidir. Ayrıca bir Windows PC’deki oyunları destekler ve bir Xbox denetleyicisi ile tam olarak aynı şekilde çalışır.

Denetleyici ile tek bir ünite olarak veya ayrı bir masaüstünde bağımsız bir telefon standı olarak kullanılabilen çıkarılabilir bir klipsli telefon tutucusu vardır. Kontrolörün işçiliği beklentilerimi aştı. Bunun temel nedeni, daha önce hiç HyperX oyun kumandası kullanmamış olmam ve bu, şirketin Android’de kablosuz denetleyiciye yönelik ilk denemesi. İncelememe gelince, bu denetleyici tarafından hayal kırıklığına uğramak çok zor olacak. Hem Android hem de PC’de sorunsuz çalışan bir kablosuz kontrol cihazı arıyorsanız HyperX Clutch’ı kaçırmayın!

Artıları

  • dokulu kulplar
  • Android ve Windows için çalışır
  • Telefon klipsinin yenilikçi tasarımı

Eksileri

  • Dongle için bölme eksikliği
  • Düğmeler gürültülü (DualShock 4 ve Switch Pro Controller’a kıyasla)