Yatırımcılar %76 Düşerken Bu Metaverse Hissesindeki Dip’i Almalı

Rekor yüksek enflasyon, buna karşılık gelen faiz artışları ve Ukrayna’daki savaşa kadar izlenebilen küresel ekonomik etkilerin ardından piyasalar çok fazla oynaklık gördü. Erken aşamadaki endüstrilerdeki yüksek büyüme oranlarına sahip şirketler, meta veri tabanının geliştirilmesine odaklananlar da dahil olmak üzere, özellikle savunmasız durumdalar.

Metaverse hala ilk aşamalarında ve yeni teknolojiler ve bol miktarda bilgi işlem gücü ile yaratılan dijital dünyalar, diğerleri arasında oyun, spor, emlak, medya, perakende ve moda dahil olmak üzere çeşitli endüstrileri bozma potansiyeline sahip.

Genç, büyüyen, potansiyel olarak geniş bir endüstri ile bu piyasa oynaklığının birleşimi, umut verici fırsatlara sahip bazı hisse senetlerinin, hisse fiyatlarının daha geniş bir satışa kapılmaktan başka sağlam bir neden olmaksızın düştüğünü görmelerine neden oldu. Örneğin, böyle bir şirket, metaverse devriminden yararlanmaya ve hisse senetleri bugüne kadar %76 düşerken satın alan hissedarlara fayda sağlamaya hazırlanıyor.

VR gözlüğü takan kişi.

Görsel kaynağı: Getty Images.

Roblox, metaverse yatırımcıları için mantıklı

roblox (RBLX %8,83) kullanıcılarının video oyunları geliştirmesine ve başkaları tarafından oluşturulan oyunları oynamasına olanak tanıyan bir platform ve oyun oluşturma sistemidir. Hızla genişleyen metaverse’de daha saf oyunlardan biri olarak hizmet veren platformunda yer alan oyunların çoğu, insanların bir araya geldiği ve etkileşime girdiği sanal dünyaları içeriyor. Pandeminin en kötüsü sırasında talepte keskin bir artış yaşadıktan sonra, Roblox’un işi son zamanlarda karşılaştırmalı olarak biraz soğudu. Bununla birlikte, karşılaştırılabilir metrikler normalleştiğinde ve metaverse devrimi daha fazla ivme kazandığında, şirket güçlü büyümeden yararlanmak için iyi bir konumdadır.

Roblox yönetimi, 2022’yi başlatmak için karışık bir ilk çeyrek bildirdi. Şirketin geliri yıldan yıla %38,8 artarak 537,1 milyon dolara yükseldi ve alt çizgisi, tahminleri kaçıran ancak yine de hisse başına 0,46 $’lık kaybından iyileşen hisse başına 0,27 ABD doları ekside tamamladı. bir yıl önce aynı çeyrekte. Toplam rezervasyonlar %3.2 düşüşle 631,2 milyon $’a düşerek analistlerin beklentilerinin altında kaldı.

See also  Roblox Charli XCX konseri başlama saati, eşyalar ve nasıl izlenir

Rezervasyonlar, kullanıcıların oyun platformunda avatarlar ve aksesuarlar gibi sanal öğeler satın almak için satın aldığı Robux adlı sanal para biriminin miktarını ifade eder. Şirketin operasyonel performansındaki eğilimlerin harika bir göstergesi olduğu için yatırımcılar bu metriği yakından izlemelidir. Şirket, ürünleri satın almak için Robux kullanılana kadar rezervasyonları gelir olarak kabul etmez.

Platformdaki günlük aktif kullanıcılar (DAU’lar) yıldan yıla %28.5 artışla 54,1 milyona yükseldi, ancak DAU başına ortalama rezervasyonlar %24,6 azalarak 11,67$’a geriledi. Bununla birlikte, oyuncular Roblox’ta daha fazla zaman harcıyorlar, ancak toplam çalışma saatleri 1. çeyrekte yıllık %22.2 artarak 11.8 milyara ulaştı.

En büyük endişe, şirketin sonunda kâr elde etmek için gerekli büyümeyi sürdürüp sürdüremeyeceğidir. Şirket bir yıl öncesine göre olumsuz karşılaştırılabilir metriklerle savaşmaya devam ederken, yatırımcılar yakın gelecekte düzensiz büyüme oranları bekleyebilirler. Ancak metaverse’nin uzun vadeli potansiyeli ve şirketin şu anda 7,3’te oturan satış fiyatından düşen fiyatı göz önüne alındığında, hisse senedi bugün kesinlikle bir değerlendirmeyi hak ediyor.

Kaçak kazanç potansiyeli olan yüksek risk

Roblox hissesi genç, değişken ve mevcut iniş ve çıkışları yönetmek için mideye sahip cesur yatırımcılar için tasarlandı. Şirket henüz kârlı değil ve kullanıcı tabanı ve etkileşimi son çeyreğinde genişlerken, yakın gelecekte büyümenin yavaşlaması bekleniyor. Ayrıca, metaverse birçok tüketici için hala yabancı bir fikirdir, bu nedenle konseptin anlamlı bir çekiş kazanması birkaç yıl alabilir. Ancak Roblox’un uzun vadeli potansiyeli çatıdan geçiyor.

Kısa vadeli finansal performansı yetersiz olsa da şirkete kısa vadeli bir yatırım olarak bakılmamalıdır. Uzun vadede, bu hisse senedi, mevcut fiyat seviyelerinde hisse alıp satın alan sabırlı yatırımcılar için büyük kazançlar sağlayabilir.