Fortnite: ‘Video oyunları oynayarak ayda 1.500 € kazanın’: hesap satın alma ve çevirme işi | Bilim ve Teknoloji

Günün herhangi bir saatinde üç milyona yakın insan aynı anda Fortnite oynuyor. Geliştiricisi Epic Games’e göre, video oyunu 2020’de toplam 350 milyon kayıtlı hesaba sahipti.

Kullanıcılar, sandıkları açarak, “kaplamalar”, silahlar veya güçler elde ederek, taçlar elde ederek veya diğer oyuncuları ortadan kaldırarak seviye atlayabilirler. Sık oyuncular deneyim puanları kazanır ve ayrıca oyunun kendisinde sunulan öğeleri satın alarak kazanç elde edebilirler.

Amerikan danışmanlık firması Newzoo’ya göre video oyunu dünyası yılda yaklaşık 150 milyar Euro gelir sağlıyor. Rakam, film ve müzik endüstrilerinin toplamını aşıyor ve büyümeye devam ediyor. İş sadece büyük geliştiriciler için karlı değildir: dış pazarlar kostümler, fiyonklar, bıçaklar, vidalar, güçler, erdemler, anahtarlar ve sandıklar ve hesaplar için şahindir.

26 yaşındaki Javier Collado, para dışında her şeyin sanal olduğu bir işe girdi (bazı işlemler kripto para kullanıyor olsa da). Tüm hayatı boyunca video oyunları oynuyor. Arkadaşları, dünyanın başka yerlerinden hiç tanışmadığı oyunculardır. İçlerinden biri ona oradaki eğlencesini karlı hale getirebileceğini söyledi: hesaplar oluştur, oyna ve seviyeleri geç, sonra onları diğer oyunculara sat. Kâr etme fikri onu cezbetti. Şimdi binden fazla hesap sattı. Bunu bir iş olarak görmüyor, çünkü kârını havacılıktaki eğitimini ödemeye ve ticari bir pilot olmak için gereken uçuş saatlerini tamamlamaya adadığı için. Ancak hobisi sayesinde artık “ayda 1.200 ile 1.500 Euro arasında değişen” bir maaş alıyor.

Tek hesapla başladı. Bir hafta boyunca “sabahtan akşama” oyununu oynadı ve satışa hazır hale getirdi. Manevrayı yaklaşık 20 kez daha tekrarladı. Ona en çok parayı getiren hesap 300€ kazandırdı. En iyi aylarında, hizmetlerinin en popüler olduğu zamanlardan biri olan Noel’den sonra 3.000 € kazandı. (Alım satımı kolaylaştıran platformlar gelirin %15 ila %20’sini tutar.) Collado’nun vergi müşaviri vardır, beyanlarını yapar ve vergisini öder.

See also  Here's Fortnite When Season 2 Ends And Season 3 Begins

İşe ilk girişinden sonra, çok zaman aldığını gördü. Oyuncular arasında itibar kazanmıştı ve öncelikle bir aracı oldu: hesapları toplu olarak satın alıyor ve daha sonra itibarını ve önceki alıcılarının değerlemesini kullanarak hesapları yeniden satıyor. Bu itibar, hesapları bir ila üç avroya almasına ve onları kontrol ettikten ve bazı durumlarda seviyeyi yükseltmek için oynadıktan sonra yaklaşık 20 avroya satmasına izin veriyor. “Satın alan insanlar için hiçbir şeyin sorun yaratmayacağından emin olmaya çalışıyorum. Sorumluluk payımı alıyorum ve deneyimin herkes için verimli olmasını istiyorum” diyor ve hesapları çalan ve satan bilgisayar korsanları olduğunu açıklıyor.

Motivasyon açıktır: “Oyunlar rekabetçi sistemlerdir. Seviyelere inip çıkıyorsunuz. İlk seviyelerde harcanması gereken zamanı atlamak isteyenler veya yılların tecrübesinden sonra bir seviyede takılıp başka bir şekilde yükselmek isteyenler var” diye açıklıyor. Bu şekilde ilerlemek hoş karşılanmaz, ancak birkaç çevrimiçi sayfa satıcılar ve alıcılar için platform görevi görür, hatta garanti sistemlerini yönetir. Hatta bazıları, alıcı her şeyin yolunda olduğunu ve satın almanın teklife uygun olduğunu doğrulayana kadar ödemeyi birkaç hafta bekletir.

Collado, oyunların sahiplerinin bu sayfalardan haberdar olduğuna inanıyor. Hesap piyasası, oynamaya daha fazla ilgi, geliştirebileceklerini düşünerek yeni bir hesap açanlar için daha fazla motivasyon ve daha fazla teşvik yaratır.

Javier Collado, herkesin bu işe girebileceğini biliyor. Ancak pazar payını kaybetmekten korkmuyor: kullanıcılar çok rekabetçi ve genellikle kendilerine garanti veren veya onun gibi belirli oyunlarda uzmanlaşan hesap satıcıları arıyorlar.