RBLX Stokunun Önümüzdeki 24 Ay İçinde İki Katına Çıkması Muhtemel

RBLX Hisse Senedi - Roblox Hisse Senedi Önümüzdeki 24 Ay İçinde İki Katına Çıkabilir

Kaynak: Michael Vi / Shutterstock.com

roblox (NASDAQ:RBLX) son birkaç ayda derin bir düzeltmeye tanık olan birçok hisse arasında yer alıyor. Ancak, düzeltmenin abartılı olduğu görülüyor. Mevcut seviyelerde, RBLX hissesi uzun vadeli bir yatırım perspektifinden çekici görünüyor.

Piyasalar hakkında söylenmeyen gerçek, katılımcıların coşkulu zamanlarda kayıt bayraklarını görmezden gelmeleridir. Hisse senetleri yükselmeye devam ediyor. Öte yandan, ayı piyasalarında pozitifler göz ardı ediliyor ve endişeler ön planda olmaya devam ediyor. Bu faktör, her iki tarafta da aşırı tepkilere dönüşüyor.

Geniş hisse senedi piyasalarının birçok makro ekonomik ters rüzgarla karşı karşıya olduğunu belirtmek önemlidir. Kaliteli stokları kademeli olarak biriktirmek mantıklıdır. Duygular olumluya döndüğünde, RBLX hissesi anlamlı bir yükseliş için hazırlanıyor.

Endüstri kuyruk rüzgarları açısından, metaverse pazarı 2021’de 38,5 milyar dolar değerindeydi. Mevcut yıl ile 2030 arasında pazarın %39,4’lük bir CAGR’de büyümesi bekleniyor. Roblox, en iyi metaverse oyunları arasında yer aldığından, büyüme için bol miktarda boşluk var.

Bununla birlikte, hisse senedi iki ana nedenden dolayı düzeltildi. Her şeyden önce büyüme stokları son birkaç aydaki düzeltmede cezalandırıldı. Ayrıca, Roblox, pandemi sonrası bir çağda nispeten daha düşük büyüme için konumlandırılmıştır.

Bununla birlikte, bu faktörlerin RBLX stokunda indirimli olduğu görülüyor.

hisse senediŞirketMevcut fiyat
RBLXRoblox Şirketi$26.87

Büyüme Muhtemel Sağlam Kalacak

Roblox, 2021’in ikinci çeyreği için yıllık bazda %127 gelir artışı bildirdi. En son çeyrekte (Q1 2022), şirketin gelir artışı %39’a geriledi. Açıkça, büyümede önemli bir yavaşlama oldu ve RBLX hissesi aşağı yönde ayarlandı.

Bununla birlikte, Roblox, meta veri deposunda beklenen büyümeyle senkronize olan üst düzey büyüme bildirdi. Şirketin tekrar %100’ün üzerinde ciro artışı sağlamasını beklemek gerçekçi olmaz. Bununla birlikte, 2030’a kadar %30 ila %40’lık bir büyüme hala cazip olacaktır.

See also  Spotify enters metaverse, adding 'Spotify Island' to the digital universe of Roblox : Dancing Astronaut

Bu, aşağıdaki faktörler göz önüne alındığında muhtemel görünüyor.

Q1 2022 için şirket, günlük 54.1 milyon aktif kullanıcı bildirdi. DAU yıllık bazda %28 arttı. 13 yaşından küçük kullanıcılar için DAU büyümesi %20 idi. Ancak, 13 yaş ve üstü kullanıcılar için DAU büyümesi %38 idi. Son birkaç çeyrekte, ikinci grup için DAU büyümesi güçlü olmuştur. Bu nedenle Roblox, geniş bir adreslenebilir pazara sahiptir ve bu, büyümenin sürdürülmesine yardımcı olacaktır.

Roblox ayrıca küresel varlığı da artırıyor ve bu, yükselişe geçmek için başka bir neden. Q1 2022 için şirket, ABD ve Kanada’da çalışma saatlerinde %10’luk bir büyüme bildirdi. Ancak Asya-Pasifik bölgesinde meşgul olunan saat sayısındaki artış %104 oldu. Uzun vadede, yükselen piyasalar büyümeye ve nakit akışlarına giderek daha fazla katkıda bulunacaktır.

Roblox, Q1 2022 raporunda, şirketin para kazanma girişimlerini genişlettiğinden de bahsetti. Bunun, saat başına para kazanmayı artırması ve üst düzey büyümeyi desteklemesi muhtemeldir.

Roblox, 2022 yılının ilk çeyreği itibarıyla 3,1 milyar dolar nakit ve eşdeğeri bildirdi. Ayrıca, şirket, 400 ila 450 milyon dolar arasında yıllık serbest nakit akışı için konumlandırıldı. Güçlü finansal esneklik sayesinde, inovasyona yatırım yapmak için yeterli alan vardır.

RBLX Hisse Senedi Alt Çizgisi

2019’un ilk çeyreği ile en son çeyrek arasında, Roblox günlük ortalama kullanıcılarda sürekli büyüme bildirdi. Çeyrek bazında bile. Tabii ki büyüme yavaşladı, ancak stok da son altı ayda %76 düzeldi.

Küresel bir adreslenebilir pazar ve metaverse için olumlu rüzgarlar ile RBLX hissesi çekici görünüyor. Şirketin halihazırda pozitif serbest nakit akışları bildirdiğini de belirtmek önemlidir. Nispeten sessiz büyüme ile bile, nakit akışları önümüzdeki yıllarda artacaktır.

RBLX hissesi bu nedenle mevcut seviyelerde cazip bir alımdır. Önümüzdeki 12 tp 24 ayda stokun ikiye katlandığını görüyorum.

See also  Gucci opens persistent digital space on Roblox

Faysal Hümayun, yayımlandığı tarihte bu maddede belirtilen menkul kıymetlerde (doğrudan veya dolaylı olarak) herhangi bir pozisyona sahip değildi. Bu makalede ifade edilen görüşler yazara aittir ve InvestorPlace.com Yayıncılık Yönergelerine tabidir.

Faisal Hümayun, kredi araştırması, hisse senedi araştırması ve finansal modelleme alanında 12 yıllık endüstri deneyimine sahip kıdemli bir araştırma analistidir. Faysal, teknoloji, enerji ve emtia sektörüne odaklanan 1.500’ün üzerinde hisse senedine özel makale yazmıştır.