Kidscreen » Arşiv » Roblox’un oyuncak doğasını hayata geçirmek

Roblox 2006’dan beri piyasada, ancak Nike ve NFL gibi büyük markalar, oyunu mevcut pazarlama stratejilerine dahil etmenin yollarını aramak için platformu keşfetmeye yeni başlıyorlar.

Ancak bazı oyuncakçılar farklı bir yol izliyor ve Roblox’a tüketici ürünü potansiyeli olan bir bağımsız IP kaynağı olarak bakıyor.

Pandemiden bu yana, Roblox’un popülaritesi patladı. Statista’ya göre, şu anda yalnızca Q1 2022’de toplam 12 milyar oyun saati kaydeden aylık 50 milyondan fazla aktif oyuncudan oluşan bir kullanıcı tabanına sahip.

Bill GrahamLA merkezli PhatMojo’nun baş pazarlama sorumlusu, Roblox başlıklarına, beğeniler veya ziyaretlerle ölçerek bir sosyal medya hesabıyla aynı şekilde bakmanın akıllıca olmadığını söylüyor. Roblox çocukları farklı bir düzeyde (sürükleyici bir şekilde) meşgul ettiğinden, şirketlerin lisans için güçlü adaylar olup olmadıklarını belirlemek için daha derine bakmaları gerekir.

Graham, “Roblox geliştiricilerini ve özelliklerini analiz ederken hikaye, karakterler ve dünya inşası eşit derecede önemlidir” diyor. çocuk ekranı. “Oyun mekaniğinin oyuncaklara dönüşebileceği oyunlar ve deneyimler bulmak istiyorsunuz veya [the products] kitleniz kadar ilgi çekici olmayacak.”

Oynanış mekaniği, oyuncuların bir video oyunuyla etkileşim kurmak için kullandıkları öğeler ve sistemlerdir. Örneğin, dövüş oyunlarının temel mekaniği, özel hareketler ve teknikler kullanarak rakibinize saldırmak ve savunmak iken, Pokémon gibi rol yapma oyunlarının mekaniği çeşitli yaratıkları eğitmek ve yakalamaktır.

PhatMojo, çok oyunculu hayatta kalma-korku oyununda benzersiz bir oyun mekaniği seti buldu domuzcuk. Tüm zamanların 10 milyar kez ziyaret edildiği, dünya çapında en iyi beş Roblox oyunu olan kullanıcılar, oyunun hikaye modunda itibari kötü adamı araştıran bir polis memuru olarak oynayabilir veya bir sosyal hayatta kalma oyununda çevrimiçi olarak diğer kullanıcılarla birlikte oynayabilirler. Lobideki oyuncu Piggy olur ve gerisini ortadan kaldırmaya çalışır. Açıklaması gençlere yönelik gibi görünse de, geliştiriciler kullanıcı tabanının aslında altı ila 12 saniye olduğunu bildiriyor.

See also  PACSUN SANAL AVM'Yİ ROBLOX'TA AÇIYOR

2020’de PhatMojo, geliştiricisi MiniToon ile bir lisans anlaşması imzaladı ve oyunu, oyunun karakterlerinden birine dayanan 10 temalı ürünle birlikte gelen giyim, yapı setleri, aksiyon figürleri, peluş ve paketler içeren tam bir CP serisine uyarladı. Oyuncak serisi 2021’de raflara çıkmaya başladı ve oyunun resmi çevrimiçi mağazasında ve ABD’deki fiziksel perakendeciler Walmart ve Gamestop’ta mevcut.

Graham, devasa kullanıcı tabanı ve aktif yaratıcı ekonominin benzersiz kombinasyonu ile Roblox’un bir lisans oyun değiştiricisine dönüşme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

“Roblox yeni bir YouTube gibi hissediyor” diye belirtiyor. “Bu, oyuncu tabanıyla birlikte büyüyebilen ve farklı yaş gruplarına hitap edebilen yeni oyunlar ve sosyal deneyimlerle günlük olarak güncellenen, kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik platformudur.”

Roblox ayrıca 13 yaşın altındakiler arasında çılgınca popülerdir ve cinsiyet çekiciliğinde neredeyse eşit bir bölünmeye sahiptir, yeni markalar kaynağı olarak ve çocukların ilgisini çekmek için uygulanabilirliğini artırmaktadır.

WowWee, bu yıl içinde Roblox ile ilgili iki oyuncak serisinin piyasaya sürülmesiyle perakende raflarında PhatMojo’ya katılacak: yeni My Avastars oyunu ve moda bebekleri ve lisanslı Twilight Daycare bebekleri. Geçen yıl, Hong Kong merkezli toyco, alacakaranlık kreş oyun geliştiricisi Gamefam, My Squishy Little Dumplings koleksiyon oyuncaklarının dijital versiyonlarını Roblox başlığı altında yayınlayacak.

WowWee’nin marka geliştirme ve kreatif stratejiden sorumlu Başkan Yardımcısı Sydney Wiseman, sonuçların ufuk açıcı olduğunu ve 33 milyon ziyaretçiye ulaştığını söylüyor. alacakaranlık kreş400 milyon dakikadan fazla oyun dakikası biriktiren. “Roblox, oyuncaklardaki en büyük moda kelimedir ve erken evlat edinme aşamasında geldiğimiz için minnettarız” diyor.

Ajansların Roblox’un lisanslama potansiyeline nasıl yaklaştıklarını ve bağımsız geliştiricilerin IP’lerini oyunun mevcut programları aracılığıyla nasıl lisansladıklarını keşfetmek için yarını ayarlayın.

See also  Gucci created a persistent  village in Roblox