Suzanne Wrack’tan A Woman’s Game incelemesi – sahayı geri alıyor | Spor ve eğlence kitapları

Suzanne Wrack, kadınlar için sadece futbol oynama eyleminin feminist bir eylem, bir aktivizm biçimi olduğunu savunuyor. Kitabı tarihsel bir araştırma olarak başlar, ancak bir manifesto olarak biter.

Wrack, Guardian ve Observer’ın kadın futbolu muhabiridir. Kadınların işyerlerine akışının onları futbol sahalarına taşıdığı zaman, oy hakkı hareketi ve birinci dünya savaşı aracılığıyla oyunun yükselişini takip ediyor – zirvede, ünlü Dick, Kerr Ladies FC 53.000 kişilik bir kalabalığın ilgisini çekti. Wrack, Futbol Federasyonu’nun öfkesini çeken şeyin kısmen bu başarı ve hayır kurumlarına iletilen olağanüstü kapı gelirleri olduğunu düşünüyor. 1921’de futbolu “kadınlar için uygun değil” ilan etti ve spora bağlı tüm kulüplerin gerekçesiyle yasakladı. Bunu, sporun yeraltına indiği “Vahşi doğada elli yıl” izledi. Yasak nihayet ancak 1971’de kaldırıldı, ki bu hala çok yeni gibi görünüyor.

Büyüleyici bağlantılar bu tarihten doğar. Wrack, 1894’te İngiliz Bayanlar Futbol Kulübü’nün kurucusu olduğunu iddia eden ve cinsiyetten bağımsız kıyafetleri savunan Nettie Honeyball ile 2019’un en iyi Fifa kadın oyuncusu seçilen ABD’li yıldız Megan Rapinoe arasında bir çizgi çekiyor. kendini “yürüyen bir protesto” olarak görüyor. (Donald Trump’ın başkanlığı sırasında Beyaz Saray’a gitmeyi reddetti.) Her iki futbolcu da sahayı sosyal değişimi hayata geçirmek için bir fırsat olarak gördü ve Wrack, kadınların oyununun erkeklerin kapsayıcılığını nasıl geride bıraktığını göstermek için sosyal ve tarihi konuları özenle bir araya getiriyor. ve aktivizm. Tanık Jake Daniels, geçen ay İngiltere’nin 30 yıldan uzun süredir eşcinsel olduğunu açıklayan ilk erkek profesyonel futbolcusu oldu.

Bununla birlikte, kadın futbolu erkeklere göre zor bir konumdadır ve bu rahatsızlık, sporun profesyonelleşme yolundaki bocalama hareketinin merkezinde yer almaktadır. Wrack bunu kitabının kalbine de koyuyor: Spor, erkek oyunlarından bağımsızlığını ne kadar ilerletmeli ve farklılıklarını kutlamalı? Ve kalıcı profesyonellik elde etmek için erkeklerin oyununa ne kadar bağlı? Wrack’ın kendi dili de bu muammayla iç içedir: Kadın oyunu “yetişmekte” ve Wrack, onların henüz “sürdürülebilir, vazgeçilmez bir kol” olmadığını söylüyor. [men’s] kulüpler”, bu da onları daha güçlü bir vücuda ait bir uzuv gibi seslendiriyor. Wrack, daha fazla bağımsızlık için değil, aynı zamanda kadın takımlarının “ara sıra bir erkek fikstürünü geri almalarını” savunuyor.

İlginç bir şekilde Wrack, kadın futbolunun kendisinin de “ev bulduğu” yer olduğunu söylüyor ve bu kitap, anıların hafif bir gölgesini taşıyor. Çocukken spordan kendi sürgününe, vücudunda hissettiği ve onu okul futbolundan uzaklaştırıyor gibi görünen rahatsızlığına – gelişmeye yol açabilecek fikirlere değiniyor. Ancak bu, büyümesinin çok önemli bir noktasında kadın futbolunun kapsamlı ve ayrıntılı bir tarihsel araştırmasıdır ve oyunun bundan sonra ne yapması gerektiğine dair sorgulayıcı sorular sorar.

Kadın Oyunu: Kadın Futbolunun Yükselişi, Düşüşü ve Yeniden Yükselişi Suzanne Wrack tarafından Guardian Faber tarafından yayınlandı (14,99 £). Guardian ve Observer’ı desteklemek için adresinden bir kopya satın alın. Guardianbookshop.com. Teslimat ücretleri geçerli olabilir.

See also  'No More Heroes 3' bu sonbaharda PlayStation, Xbox ve PC'ye gidiyor