Kidscreen » Arşiv » Striker neden Roblox’u lisanslamanın bir sonraki sınırı olarak görüyor?

Lisans ajansları, tüketici ürünleri ve medya uyarlamaları için bir sonraki sınır olarak Roblox’un bağımsız olarak oluşturulmuş oyunlar, karakterler ve aksesuarlardan oluşan devasa kütüphanesini araştırıyor.

LA tabanlı için forvet Eğlence, Roblox, dikkatini çekmek için iki nedenden dolayı çekici bir yer: Birincisi, oynaması ücretsiz yapısı onu daha genç izleyiciler için geniş çapta erişilebilir kılıyor; ve iki, IP’lerini Roblox Stars şirket içi lisanslama programının ötesinde lisanslamakla ilgilenen güçlü bağımsız oyun geliştiricileri kadrosu.

Roblox Stars 2018’de piyasaya sürüldü ve geliştiricilere mülklerini doğrudan Roblox’a lisanslama fırsatı sunuyor; bu, daha sonra Amazon’da piyasaya sürülmek üzere oyuncaklar, giysiler ve telefon aksesuarları için lisans anlaşmaları yapan aracılar. Ayrıca, Microsoft ve Google Play Store gibi harici ortaklarla pazarlama kampanyalarıyla ürünleri destekler.

Geliştiriciler, Yıldız programına yıllık olarak dahil olabilir ve Roblox, önümüzdeki beş yıl boyunca mülkleri için özel lisans hakları alır. Geliştiricilerin tekliflerinden herhangi biri oyuncağa dönüştürülürse, telif ücretlerinin %50’sini alırlar (geri kalanını Roblox tutar).

Ancak pandemi sırasında Roblox’un popülaritesi arttıkça, Striker başkanı Russell Binder bir boşluğu not etti. “Çoğu bireysel içerik oluşturucu, platformda yaptıklarının dışında bir işletme yürütecek kaynaklara sahip değil ve bu nedenle lisans programına kaydoluyorlar” diyor.

Sırayla, başladı bağımsız geliştiricilerle fırsatları araştırmak. Jazwares, 2017’den beri uzaydaydı ve Roblox Stars’taki oyunları ürünlere dönüştürüyordu, ancak birçok geliştiricinin haklarını elinde tutan kenarlarda durduğunu gördü.

Bu lisans boşluğu, Striker’ın odaklandığı yerdir. Yalnızca bu yıl ajans, iki Roblox geliştiricisinin küresel L&M ve TV/film haklarını denetlemek için anlaşma imzaladı: Stockholm merkezli The Gang Sweden ve Las Vegas’taki Sonar Studios.

Gang İsveç’in en popüler unvanı, Güçlü Adam Simülatörü, platformda 650 milyondan fazla ziyaret ve 1,3 milyon favori tahakkuk etti. Ve Sonar’ın rol yapma oyunları Ejderha Maceraları ve Sonaria’nın Yaratıkları 1,5 milyondan fazla üyeden oluşan bir topluluğu kendine çekti ve 600 milyondan fazla oyun topladı.

See also  Where next for Roblox stock ahead of Q1 earnings

Binder, mülklerin Striker için yalnızca etkileşim istatistikleri nedeniyle değil, aynı zamanda hikaye dünyaları nedeniyle de çekici olduğunu söylüyor.

“Aldığımız başlıkların biraz çevrelendiğinden ve yerçekimi kuvvetine sahip olduğundan gerçekten emin olmalıyız” diye açıklıyor. “Platformdaki en büyük isimlere sahip olmayan diğer geliştiricilerle konuştuk, ancak oluşturdukları sanat stilleri, dünyalar ve karakterler tüketici ürünlerine dönüşebilir veya bir animasyon dizisine veya uzun metrajlı bir film.”

Binder, Striker’ın tüm çiplerini Roblox’a koyduğunu ve imzalayacak daha fazla geliştirici aramaya devam edeceğini söylüyor. Geniş kitlesi ve içerik oluşturucuların oyun yapmasının ne kadar kolay olduğu nedeniyle, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik pazarındaki en iyi platform olduğunu söylüyor.

Binder, “Roblox için küresel bir potansiyel görüyorum” diyor. “Geliştiricileri temsil ettiğimizi duyurduğumuzda Kore, Japonya, Avrupa ve Avustralya’daki lisans ajansları kapılarımızı çalmaya ve bize ulaşmaya başladı. Bu gerçekten cesaret vericiydi çünkü platformun yurt içinde olduğu kadar uluslararası alanda da yankı bulduğunu oldukça net bir şekilde ortaya koydu.”