Markalar meta veri deposunu dolduruyor, ancak oyuncular umursamıyor

Merhaba, Protocol Entertainment’a hoş geldiniz, oyun ve medya endüstrileri için rehberiniz. Bu Perşembe, metaverse’deki markalar hakkında yeni anket sonuçlarına, Tim Cook’un artırılmış gerçeklik hakkındaki yeni yorumlarına ve Suudi yatırımcıların oyun endüstrisine girmesini çevreleyen tartışmalara bir göz atıyoruz.

Meta veri tabanında markaları kimse istemez

Intel, BMW ve Coca-Cola gibi şirketlerin hepsinin geliştirici Linden Lab’ın sanal dünyasında varlıklarını oluşturmak için acele ettikleri Second Life heyecanının zirvesini hatırlıyor musunuz? Gelişmekte olan bir meta veri deposu platformunda büyük bir marka kurulum mağazası duyurusu olmadan neredeyse bir hafta geçtiği için, tarih meta veri deposuyla kendini tekrar ediyor gibi görünüyor.

İşte markalar için bazı ücretsiz tavsiyeler: Yapma. Metaverse hala bir yerden çok bir kavramdır, yani paranızı büyük olasılıkla her şey gerçekten yükselmeye başladığında ortalıkta olmayacak bir platformda harcarsınız. Artı, Second Life’ın tarihi herhangi bir ders veriyorsa, o da insanların metaverse’deki markaları gerçekten umursamadıklarıdır.

Bu aynı zamanda Zipline tarafından bu hafta yayınlanan ve son zamanlarda insanları metaverse, markalar ve NFT’lere yönelik tutumları hakkında sorgulayan yeni bir anketin sonucudur.

 • Z kuşağına yanıt verenlerin %85’i, meta veri tabanında varlık geliştiren markalar konusunda “kayıtsız hissettiklerini” söyledi. Görünüşe göre, neslin markaların sanal dünyalarda mağaza açmasına verdiği evrensel tepki, büyük bir ¯\_(ツ)_/¯.
 • Genel olarak, insanların Coca-Cola veya Burberry’ye ait sanal bir arsa veya alışveriş merkezini kontrol etmekten başka yapacak şeyleri var: Nesiller boyunca yanıt verenlerin %83’ü metaverse-ish platformlarını kullanmanın birincil nedeninin oyun olduğunu söyledi.
 • Öte yandan NFT’ler, meta veri tabanına ilgi duyan şeyler listesinde oldukça alt sıralarda yer alıyor. Meta veriye katılan katılımcıların %5’inden azı, ana neden olarak NFT’leri koydu.
 • NFT’ler aynı zamanda daha yaşlı insanlar gibi görünüyor: Gen X yanıtlayanların %84’ü, en azından bir şekilde favori markalarından bir NFT almakla ilgileneceklerini söylerken, Gen Z yanıtlayanların %63’ü.

Yine, meta veri deposu henüz gerçekten mevcut değil, bu, insanlara neden kullandıklarını soran herhangi bir anketin bir tuz tanesi ile alınmayı hak ettiği anlamına gelir.

 • Ancak, meta veri deposu da olumsuzluk mevcut. Oyun, arazi mülkiyeti ve NFT ticareti de dahil olmak üzere, gelecekte metaverse’de hepimizin yapabileceği şeylerden en azından bazıları için insanların kullandığı çok sayıda proto-metaverse platformu var.
 • Markalar, genellikle sanal alanlara ve giyim hatlarına sponsor olarak ayak parmaklarını suya sokmaya başladılar.
 • Mark Zuckerberg avatarları, 3B dünyaları ve oyunları havadan yaratmadı; Roblox, Minecraft ve Fortnite’ta başarılı olduklarını gördü.
 • Benzer şekilde, bazı analistlerle AR ve VR dahil olmak üzere sürükleyici görsel hesaplamaya gerçek ve artan bir ilgi var gibi görünüyor. şimdi tahmin Meta, 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana 15 milyona yakın Quest 2 kulaklık sattı.
See also  Roblox, popular kids' computer game, removes virtual Nazi gas chambers

Peki bir marka ne yapmalı? Tüm bu yeni teknolojiyi görmezden gelmek veya başkalarının başarılı olmasını beklemek de gerçekten kazanan bir strateji gibi görünmüyor.

 • Zipline’ın araştırmasına göre pazarlama gelirlerinin bir kısmını metaverse teknolojisine harcamak isteyen markalar, halihazırda işe yarayan şeyleri aramalı ve ardından onları sürükleyici teknolojiyle nasıl daha iyi hale getirebileceklerini bulmalı.
 • Z kuşağına yanıt verenlerin %85’i, Y kuşağının %75’i ve X kuşağı kuşağının %69’u şirkete, perakende mağazalarında ve çevrimiçi alışverişte karma gerçekliği kullanmayı içeren hibrit alışveriş deneyimleriyle ilgileneceklerini söyledi.
 • Zipline’ın kurucu ortağı ve CEO’su Melissa Wong, “Anahtar, giriş engellerini azaltan ve metaverse kullanıcıları ile zaten bulundukları yerde buluşan eğlenceli ve erişilebilir dijital içerikle tüketicilerin ilgisini çekmektir” dedi.

Bu, popüler bir oyunda ya da insanların ete ve kana karıştığı gerçek bir mağazada olabilir. Sadece bir sonraki ıssız adaya milyonlar harcamaktan fazla bir şey elde etmeyi beklemeyin.

— Janko Roettgers

GÜVENİLİR GELECEKTEN SPONSORLUK İÇERİK

Adil ve kapsayıcı bir gelecek nasıl inşa edilir?

Pandemi birbirine bağlı bir dünyada mümkün olan her şeyi gösterirken, belirli toplulukların kalıcı bir dijital bölünme tarafından nasıl marjinalleştirilmeye ve zarar görmeye devam ettiğini ve bu bölünmenin toplumumuzun diğer eşitsizliklerini ne kadar etkili bir şekilde şiddetlendirdiğini yeni ve giderek daha keskin şekillerde gördük.

Trusted Future’dan daha fazlasını okumak için burayı tıklayın

kulak misafiri

“Bildiğiniz gibi AR konusunda inanılmaz heyecanlıyım ve AR dahil tüm teknolojiler için kritik olan şey insanlığı bunun merkezine koymak ve her gün buna odaklanıyoruz… [W]Bu teknolojinin nasıl gelişeceğinin henüz çok başındayız. Bu alanda gördüğümüz fırsatlar için daha fazla heyecanlanamazdım ve bizi izlemeye devam edin, neler sunabileceğimizi göreceksiniz.” — Apple CEO’su Tim Cook yanıtladı China Daily USA ile yaptığı röportajda AR ile ilgili bir soruya, şirketin yeni kulaklık donanımının yolda olduğunu bir kez daha ima etti.

See also  Roblox: What Are The YouTube Simulator X Codes For May 2022?

“Silahı kimin kime karşı kullandığı bağlamının önemli olduğunu düşünüyorum – Wolfenstein gibi bir oyun, çatışmasını Nazi kötü adamlarına karşı direnişe odaklayarak zehirli silah kültürüne geri dönüyor. Ancak daha sık olarak, tetikçilerin bu saldırıların genellikle örnek olduğu sömürgeci şiddeti yücelttiğini ve örtbas ettiğini düşünüyorum. Kültürel olarak suç ortağı olduğunu düşündüğüm oyunlara katkıda bulunmak beni rahatsız ediyor ve ruh sağlığımı olumsuz etkiliyor.” — Eski bir Call of Duty geliştiricisi, Vice’s Waypoint’in ABD’deki toplu çekimlerin nişancı oyunları üzerinde çalışanları ve video oyunu şiddetiyle ilgili daha geniş bir tartışmayı nasıl etkilediğini ayrıntılı olarak anlatan bir raporda, dizinin silah kültürüne katkılarını hesaba kattı.

diğer haberlerde

Microsoft’un bulut platformu çevre birimleri ekleyecektir. Microsoft’un Game Pass aboneliğinin oyun akışı bileşeni olan Xbox Cloud Gaming, yakında fare ve klavye desteği ekleyecek, The Verge dün bildirdi.

Activision Blizzard hissedarları yönetim kurulundan ayrıldı. Oyun yayıncısının hissedarları, Activision Blizzard’ın yönetim kurulunun tavsiyesine karşı, taciz, ayrımcılık ve diğer suistimallerle ilgili yıllık bir raporu zorunlu kılmak için oy kullandı.

Meta, dijital ödeme sistemini yeniden markalaştırıyor. Mark Zuckerberg, Facebook’un ana şirketi, şirketin ödeme sistemini Meta Pay olarak yeniden markalaştırdı ve “kimliğinizi, neye sahip olduğunuzu ve nasıl ödeme yaptığınızı güvenli bir şekilde yönetmenize olanak tanıyan meta veri deposu cüzdanına” dönüşmek için büyük hedefler koydu.

Sony ayrıca Gamescom’u atlıyor. Bir yıllık Alman video oyunu sözleşmesi iki yıllık bir aradan sonra geri dönüyor, ancak Sony, Activision Blizzard, Nintendo, Take-Two Interactive ve diğerleriyle birlikte katılmayan şirketler arasında.

Oyuncular markaları biraz fazla sever. Pazar araştırma şirketi Newzoo tarafından yapılan yeni bir araştırma, oyuncuların birden fazla ürün kategorisinde marka adlarına, özellikle de enerji içeceklerine karşı ortalamanın üzerinde olumlu tutumlara sahip olduğunu buldu.

Apple ve diğerleri yeni metaverse grubuna katılmazlar. Epic, Meta, Microsoft ve Sony gibi standart odaklı bir metaverse ticaret grubunun kayda değer bağlantıları var: Apple, Niantic ve Roblox.

Epic başka bir blockchain oyunu yayınlayacak. Fortnite geliştiricisi, Mythical Games’in bir milyondan fazla hesabı olan NFT destekli Blankos Block Party’nin ilk çıkışıyla PC oyun mağazasına başka bir blockchain oyunu ekliyor.

See also  Facebook, Pinterest ve Roblox Hisseleri Neden Bugün Yükseliyor?

Netflix, reklam sağlayıcılarla görüşüyor. Co-CEO Ted Sarandos, Fransa’daki Cannes Lions konferansında bir izleyiciye, Netflix’in reklam destekli sürümünü oluşturmak için birden fazla reklam ortağıyla görüştüklerini söyledi. WSJ Çarşamba günü iki yarışmacının Google ve NBCUniversal olduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan oyun endüstrisini alt üst ediyor

Suudi Arabistan’ın yüz milyarlarca dolarla aynı hizada olan egemen servet fonu olan PIF, oyun endüstrisinde dalgalar yaratıyor. PIF, son birkaç yılda Activision Blizzard, Capcom, Electronic Arts, Nexon ve Take-Two Interactive dahil olmak üzere dünyanın en büyük oyun yapımcılarından bazılarında hisse satın aldı.

Sadece bir ay önce PIF, Nintendo’da %5’lik bir hisse satın aldı ve ardından son birkaç yılda eşi görülmemiş bir harcama çılgınlığının ardından yüzden fazla stüdyoya sahip olan İsveçli holding grubu Embracer Group’a 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptı. Bu yılın başlarında PIF, oyun yan kuruluşu Savvy Gaming Group’u e-spor grupları ESL ve Faceit ile klasik arcade geliştiricisi SNK’yi satın almak için finanse etti. Savvy’nin CEO’su Brian Ward o zamandan beri Suudi hükümetini oyun yatırımlarından uzaklaştırmak için sonuçsuz bir şekilde röportaj devresine girdi.

Suudi Arabistan’ın sektörle olan mali karışıklığı, ülkenin korkunç insan hakları ihlalleri tarihi göz önüne alındığında, bu tür anlaşmaların etiği hakkında zorlu soruları gündeme getiriyor. Nadir bir savunmada, Embracer Group Kurucu Ortağı ve CEO’su Lars Wingefors, yatırımı haklı çıkaran 1.200 kelime yazdı. “Bu konuda farklı görüşlerin olduğunu anlıyorum ve saygı duyuyorum. Doğru cevaplara sahip olduğumu iddia etmiyorum, ancak bu kararın hafifçe alınmadığının açık olmasını istiyorum,” dedi Wingefors, ancak gerekçesi şüphecileri Embracer’ın paranın nereden geldiğiyle bu kadar çok ilgilendiğine ikna etmek için çok az şey yaptı. .

– Bunun yerine Nick

GÜVENİLİR GELECEKTEN SPONSORLUK İÇERİK

Adil ve kapsayıcı bir gelecek nasıl inşa edilir?

Geleceğimizin daha adil ve kapsayıcı olmasını ve Amerika’nın potansiyelini en üst düzeye çıkarmasını sağlamak için yapmamız gereken daha çok şey var. Sadece herkesin bağlı olduğundan emin olmak yeterli değildir. Ayrıca insanlara, topluluklara ve kurumlara dijital fırsatın tüm kapsamını genişletmemiz gerekiyor.

Trusted Future’dan daha fazlasını okumak için burayı tıklayın

Düşünceler, sorular, ipuçları? Bunları eğ[email protected] adresine gönderin. Gününüzün tadını çıkarın, yarın görüşürüz.