Roblox’un Geleceği için 4 Kırmızı Bayrak

Popüler bir pandemik hisse senedi, roblox (RBLX %10.80) ekonomiler yeniden açıldıkça kaderinin tersine döndüğünü yaşıyor. Çocuklar uzaktan eğitim için okuldan eve gönderilirken metaverse öncüsü başarılı oldu. Okullar çocukları sınıflara geri getirdiğinden, Roblox’un temel ölçümleri azaldı.

Düşen günlük aktif kullanıcılar, katılım, rezervasyonlar ve günlük aktif kullanıcı başına ortalama rezervasyonlar dahil olmak üzere bu trendler, yatırımcıları endişelendiriyor ve Roblox’un hissesi en yüksek seviyesinden %78 düştü. Roblox’un geleceği için dört kırmızı bayrağın her birine daha yakından bakalım.

1. Günlük aktif kullanıcıların düşen tabanı

15 Haziran’daki en son güncellemesinde Roblox, yatırımcılara günlük 50,4 milyon aktif kullanıcısı olduğunu bildirdi. Bu, bir önceki yılın aynı ayına göre %17’lik bir artış iken, bir ay önce övündüğü 53,1 milyon günlük aktif kullanıcıdan düştü.

Roblox’a katılmanın ve kullanmanın ücretsiz olduğunu unutmayın. Aşağıdaki bölümlerde daha çok tartışılacak olan Robux adlı oyun içi para birimini satarak para kazanıyor.

Günlük aktif kullanıcılardaki düşüş, ekonomik yeniden açılmanın, Roblox uygulamasıyla etkileşime geçmek yerine tercih edilen eğlence fırsatları yarattığını gösteriyor.

2. Roblox’ta Ayrılma

Haziran güncellemesinde Roblox, etkileşimin bir önceki aya göre 200 milyon saat düştüğünü de kaydetti. Nisan ayında 3,8 milyar saat olan toplam katılım, Mayıs ayında 3,6 milyar saate geriledi.

Bir başka rahatsız edici eğilim, Roblox platformunun faydalarının bir kısmının ağ etkisi olmasıdır. Çocuklar, arkadaşları oynadığı için Roblox’ta oynamayı sever. Oyuncular daha az sıklıkta oturum açarsa ve oturum açtıklarında daha az saat kalırsa, bu Roblox’a karşı aşağı yönlü bir sarmal oluşturabilir.

See also  Roblox outage helped boost games like Among Us and Minecraft, report finds – TechCrunch

3. Genel rezervasyon trendleri düşüyor

Belirtildiği gibi, Roblox’a katılmak ve kullanmak ücretsizdir, ancak şirket, kullanıcıların Robux ile satın almaları için bazı premium hizmetler sunmaktadır. Oyuncular Robux’u satın aldıklarında, rezervasyon olarak kaydedilir ve oyuncular bu para birimini platformda harcadıkça gelir haline gelir. Bu nedenle, rezervasyon rakamları gelecekteki gelir eğilimlerinin bir göstergesi olabilir. Roblox için başka bir kırmızı bayrak var; Mayıs 2022 için yapılan rezervasyonlar orta noktada yıllık %10 düşüşle 197,5 milyon dolar oldu.

RBLX Geliri (Üç Aylık Yıllık Büyüme) Grafiği

YCharts’a göre RBLX Geliri (Üç Aylık Yıllık Büyüme) verileri

Ayrıca Nisan ayında kaydettiği 222,5 milyon dolarlık rezervasyondan da düştü. Bu, Roblox’un tartışmasız en kazançlı oyuncuları arasında ilgisini kaybettiği anlamına geliyor: platforma para yatıranlar.

4. Ortalama rezervasyon eğilimleri daha da kötü

Gerçekten de, kullanıcı toplamlarındaki değişiklikleri hesaba katarsanız ve günlük aktif kullanıcı başına ortalama rezervasyonları dikkate alırsanız, önemli bir düşüşü vurgular. Mayıs ayında, günlük aktif kullanıcı başına ortalama rezervasyonlar, bir önceki yılın aynı ayına göre %23,5 düşüşle orta noktada 3,92 dolardı. Yine, orta noktada bir önceki ayın toplam 4,19 dolarından düştü.

RBLX Fiyatından Ücretsiz Nakit Akış Tablosuna

YCharts’a göre RBLX Fiyatından Ücretsiz Nakit Akışı verilerine

Genel olarak, bunlar Roblox’un geleceği için anlamlı kırmızı bayraklardır. Bununla birlikte, bunlar yatırımcıların paniğe kapılması için bir neden değil. Roblox’un hissesi şimdiden en yüksek seviyelerinden %78 düştü ve muhtemelen bu riskleri şimdiden fiyatlıyor. 29’luk fiyat-serbest nakit akışı oranı ile Roblox’un hissesi hiç olmadığı kadar ucuz.

Aksine, hisse senedi fiyatındaki düşüş ile temel ölçütlerdeki yüzde düşüş arasındaki fark (hiçbiri %30’dan fazla düşmedi, hisse senedi %78 düştü), yatırımcıların kötü habere aşırı tepki gösterebileceğini gösteriyor.