Disgaea 6 Komple İnceleme (PS5)

Disgaea 6 Tam İnceleme - Ekran Görüntüsü 1/5

Disgaea, tamamen görselliği nedeniyle strateji RPG’leri arasında her zaman öne çıkmıştır. Gülünç karakterler, saçma taktikler ve çılgın hasar sayıları: her şeyi bir sonraki seviyeye taşıyan bir seri. Disgaea 6: Tamam, söylemekten memnuniyet duyuyoruz, bu trendi sürdürüyor ve bir şekilde işleri daha da hızlandırmayı başarıyor.

İlk olarak Japonya’da PS4 ve Nintendo Switch için Disgaea 6: Defiance of Destiny olarak piyasaya sürülen Disgaea 6 Complete, serideki önceki oyunların kahramanlarının kilidini açmanıza izin veren, esas olarak öğe paketleri ve görevlerden oluşan sonraki tüm DLC’lerle birlikte gelir.

Hikaye asla Disgaea’da odak noktası değildir; bunun yerine daha çok sizi bir muharebe karşılaşmasından diğerine götürmek için bir araç olarak hizmet eder. Buradaki anlatı kurulumu oldukça kullanışlıdır. Yıkım Tanrısı olarak bilinen, neredeyse her şeye gücü yeten bir varlıktan, zar zor hatırlanan bir ihlal için intikam almaya çalışan bir zombi olan Zed olarak oynuyorsunuz. Yıkım Tanrısı şu anda iblislerin yaşadığı bir varoluş düzlemi olan Netherworld’ü harap ediyor ve Zed onu deneyip durdurmaya yetecek kadar güçlü olmak istiyor.

Disgaea 6 Tam İnceleme - Ekran Görüntüsü 2/5

Zed binlerce, muhtemelen milyonlarca kez bu girişimde öldüğünden, burada etkin sözcük “Dene”dir, ancak bir zombi olarak her zaman geri döner. Bu çabasında ona başlangıçta, hayal edebileceğiniz üç başlı cehennem köpeği yerine çürüyen, zombileşmiş bir boksör olan Cerberus yardım eder. Cerberus, insanlığın ultra zengin kralı Misedor veya aşk fikrine aşık kinci bir prenses olan Melodia gibi, yol boyunca size eşlik eden daha çirkin karakterlere karşı düz köpek gibi hareket ederek sürekli olarak komiktir.

Oldukça dik bir öğrenme eğrisi olsa da, Disgaea 6, oyuncuları bunaltmayan harika bir iş çıkarıyor. Her yeni büküm veya konsept, her seviye karmaşıklığın üzerine yavaşça yığılarak yavaş yavaş tanıtılır. Benzer şekilde, karşılaşmalar arasında Cerberus, işler çevrimiçi hale geldikçe merkez dünyanız olarak hizmet eden Cep Boyutundaki yeni işlevleri açıklayacak veya açıklayacaktır.

See also  Facebook's metaverse development cost £2.3billion in three months

Yolculuğunuz ilerledikçe, sonunda bir patronla savaşmadan önce bir dizi aşamadan oluşan çeşitli dünyaları ziyaret edeceksiniz. Her dünya genellikle size katılacak ve kısa bir hikaye anlatan yeni bir karakter sunar; çığır açan bir şey değil, ancak genellikle komik ve tipik olarak tatmin edici.

Bir strateji RPG’si olarak Disgaea 6 çoğunlukla kusursuzdur, çılgın bir derinlik ve neredeyse sınırsız tekrarlanabilirlik sağlar. Bilmiyorsanız, Disgaea serisinde ana kampanya, kötü şöhretli oyunsonu ve içeriğin kara deliği olan Item World için sadece bir ısınmadır.

Disgaea 6 Tam İnceleme - Ekran Görüntüsü 3/5

Item World, örneğin bir iksir veya kılıç gibi oyundaki herhangi bir öğeye girebileceğiniz ve genel seviyesini artırmak için bir dizi karşılaşma boyunca savaşabileceğiniz bir sistemdir. Bu öğe daha sonra seviye atlayacak ve daha yüksek zorluktaki Item World seviyeleri ile başa çıkmanıza izin verecek ve böylece sadist döngü devam edecek.

Disgaea 6’da yeni olan Dövüş Boyutu, tamamlamacıların temizleme konusunda övünmesi için saçma bir yer. Bir dizi vahşice zor savaş Denemesinden oluşan ilki, 3.000 seviyesindeki düşmanlara sahip ve son özellikler, 66.660.000 seviyesindeki düşmanlara sahip. Karşılaştırma için, ana kampanyayı yaklaşık 8.000 seviyesinde yendik. Merak ediyorsanız, Disgaea 6’da seviye sınırı 99,999,999’a yükseltildi.

Disgaea hakkında bölücü olabilecek şey eziyettir. Bu oyun tamamen eziyetle ilgili; aktif olarak öğütmenizi talep eder ve size bunu yapmak için gerekli araçları sağlar. Savaşı otomatikleştirebilir, hızlandırabilir ve sahneyi tekrar edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ek olarak, artan temel istatistikler karşılığında karakterlerinizi 1’e sıfırlayarak karakterlerinizi reenkarne etmeniz teşvik edilir.

Disgaea 6 Tam İnceleme - Ekran Görüntüsü 4/5

Menüler arzulanan çok şey bırakıyor ve en uygun donanıma sahip daha geniş bir karakter listesini tutmak için biraz mikro yönetim gerektiriyor. Kuşkusuz, bu serideki ilk oyundan beri bir sorun oldu, ancak bu yönün bir şekilde otomatikleştirilmesi güzel olurdu.

See also  Red Dead Redemption 3 Rumor Leaks Release Window

Bu, kuşkusuz herkes için değil, ancak belirli hasarlı bireyler için (gerçekten sizinki gibi), bir şekilde yaşlanmayan veya en azından hızlı olmayan sarhoş edici bir döngü. Bir seviyeyi tam anlamıyla otomatikleştirebilir, konsolunuzu açık bırakabilir ve isterseniz seviyelerin içeri girmesine izin verebilirsiniz.

Disgaea 6, Item World’e ek olarak, her türlü sistemi manipüle edebileceğiniz Assembly gibi diğer seri zımbaları ve hatta oyunu her türlü şekilde kırmak için kullanabileceğiniz özel bir Cheat Shop’u içerir. Cehennemde geçen şeytanlarla ilgili bir oyunda, hile aktif olarak teşvik edilir ve bu oldukça harika.

Dövüş mekaniği söz konusu olduğunda, yine Disgaea işleri başka bir seviyeye taşıyor. Her biri kendi becerileri, güçlü ve zayıf yönleri olan benzer başlıklarda bulacağınız tüm zımbalarla birlikte kilidini açmanız gereken düzinelerce iş var. Savaş alanında, karakterler konum avantajı elde etmek için birbirlerini kaldırabilir ve fırlatabilir ve birbirlerine saldırırken, karşı saldırılar sonsuza kadar karşı-karşı-karşı saldırılara dönüşebilir. Oldukça vahşi bir şey.

Disgaea 6 Tam İnceleme - Ekran Görüntüsü 5/5

Haritalar genellikle, savaş alanında belirli karoların etkili olmasına neden olan bir mekanik olan Geo Panelleri içerecektir. Bu, bir güçlendirmeden, doğrudan hasar vermeye, ışınlanmaya kadar her şey olabilir ve harika olan kısım, hem sizi hem de düşmanlarınızı etkilemeleridir. Geo Panelleri önceden araştırmak, olası tehlikeleri çözmek ve olası avantajları en üst düzeye çıkarmak, her karşılaşmanın tatmin edici bir parçasıdır.

Disgaea 6, serinin standart 2D sanat stilinden kopuyor ve bu, uzun süredir hayranlar arasında bölücü olduğu kanıtlanmış bir şey. Yeni 3D stilinin harika göründüğünü düşünüyoruz, ancak daha önce gelenlerden farklı.

Disgaea 6’nın seride düştüğü yer, esas olarak izleyicinin gözünde; Final Fantasy gibi, ilk oynadığınız muhtemelen favoriniz. Disgaea 1 Complete’in serideki en iyi oyun olmaya devam ettiğini düşünüyoruz. Yine de, Disgaea 6 Complete, sevimli karakter kadrosu ve sayısız yaşam kalitesi geliştirmesi sayesinde bu mütevazı yazarın görüşüne göre yakın bir saniye olacaktır.

See also  Persona 4 Arena Ultimax Geri Alma Netcode Şimdi PS4'te Yayında